• frökenskabb

    LCHF

    Någon här som också äter enligt LCHF? Eller sugen på att börja?
    Hade varit kul att komma i kontakt med likasinnade! :0)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-12-14 12:47
    Startvikt 6/12
    67,2 kg
    170 cm.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-16 10:28
    Våran Vikttråd
    www.familjeliv.se/Forum-5-64/m49194604.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-28 09:55
    Mat-tråd:
    www.familjeliv.se/Forum-5-72/m50353024.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-28 10:49
    Dagens Meny:
    www.familjeliv.se/Forum-5-64/m50275051-1.html

  • Svar på tråden LCHF
  • Topdog
    Tant Elin skrev 2010-02-27 10:26:23 följande:
    topdog: kanske funkar på vissa, men inte på mig. Nu ska jag köra min egen tallriksmodell: en handflata protein, en handflata med sallad/grönt och en klick smör/sås
    Förutom de där 1,5-2 kg som försvinner när glykogendepåerna töms, så har jag inte gått ner ett gram på 3veckor strikt diet (10-20 kolhydrater/dag). Dessförinnan har jag ätit mellan 50-100 kolhydrater per dag under  2 månader (med en vikt nedgång på 1,5 kg/månad).

    Jag ska köra på i 2 veckor till. Har jag inte gått ner mer då, så skippar jag den här dieten. Jag har inga problem med normal kost i vanliga fall (förutom att jag vill gå ner i vikt) snarare har jag FÅTT prblem med magen (misstänker att min mage behöver ganska rejät med fibrer för att funka bra), sömnproblem etc. Går jag ner i vikt av lchf är det klar värt det, men gör jag inte det så känns det meningslöst.
  • Tant Elin

    Jag överväger faktiskt också att överge LCHF, har inte gått ner nånting inte ens första veckan....mår dock väldigt bra på kosten men saknar att kunna äta vanlig mat, godis osv.

    Idag brast det helt för mig och jag har vräkt i mig smågodis...få se hur magen reagerar nu....

    Jag är inte en sån person som kan förbjuda mig saker, tids nog klarar jag inte och då vräker jag i mig enorma mängder istället.

    Denna gången på LCHF trodde jag det skulle gå, då jag inte ätit godis på över ett halvår, och faktiskt inte ens varit sugen på slutet. Men som sagt, idag åkte jag dit rejält.

    Nej, jag ska nog prova att smyga in lite mera kolhydrater och minska på fettet lite, dock kommer jag inte äta som jag gjorde förut utan mycket mindre kolhydrater än normalt men inte så strikt som LCHF, kanske lite mera åt GI hållet....

    få se hur magen mår, men jag ska prova nån vecka få se

  • Jen nifer
    Tant Elin skrev 2010-02-27 19:32:09 följande:
    Jag överväger faktiskt också att överge LCHF, har inte gått ner nånting inte ens första veckan....mår dock väldigt bra på kosten men saknar att kunna äta vanlig mat, godis osv.Idag brast det helt för mig och jag har vräkt i mig smågodis...få se hur magen reagerar nu....Jag är inte en sån person som kan förbjuda mig saker, tids nog klarar jag inte och då vräker jag i mig enorma mängder istället. Denna gången på LCHF trodde jag det skulle gå, då jag inte ätit godis på över ett halvår, och faktiskt inte ens varit sugen på slutet. Men som sagt, idag åkte jag dit rejält.Nej, jag ska nog prova att smyga in lite mera kolhydrater och minska på fettet lite, dock kommer jag inte äta som jag gjorde förut utan mycket mindre kolhydrater än normalt men inte så strikt som LCHF, kanske lite mera åt GI hållet....få se hur magen mår, men jag ska prova nån vecka få se
    jag kommer så småningom ha en fri dag i veckan, där jag får äta som jag vill :) Hur länge har du kört?
    Mollys & Minnas mamma
  • Tant Elin
    Jen nifer skrev 2010-02-27 19:43:41 följande:
    jag kommer så småningom ha en fri dag i veckan, där jag får äta som jag vill :) Hur länge har du kört?
    sen i augusti, dock inte superstrikt hela tiden men har inte ätit godis, potatis, ris, pasta eller liknande sen dess...dock har jag ätit mörk choklad och idag massor med plockgodis
  • Jen nifer
    Tant Elin skrev 2010-02-27 19:45:24 följande:
    sen i augusti, dock inte superstrikt hela tiden men har inte ätit godis, potatis, ris, pasta eller liknande sen dess...dock har jag ätit mörk choklad och idag massor med plockgodis
    men har du mycket att gå ner lr kan kanske kroppen tycka att du ligger på en bra vikt=)? jag har med ätit mörk choklad idag :)
    Mollys & Minnas mamma
  • Tant Elin
    Jen nifer skrev 2010-02-27 19:48:19 följande:
    men har du mycket att gå ner lr kan kanske kroppen tycka att du ligger på en bra vikt=)? jag har med ätit mörk choklad idag :)
    behöver inte gå ner i vikt men vill ha smalare midja 1-3kg så skulle jag vara supernöjd
  • Topdog
    Tant Elin skrev 2010-02-27 19:32:09 följande:
    Jag överväger faktiskt också att överge LCHF, har inte gått ner nånting inte ens första veckan....mår dock väldigt bra på kosten men saknar att kunna äta vanlig mat, godis osv. Idag brast det helt för mig och jag har vräkt i mig smågodis...få se hur magen reagerar nu.... Jag är inte en sån person som kan förbjuda mig saker, tids nog klarar jag inte och då vräker jag i mig enorma mängder istället. Denna gången på LCHF trodde jag det skulle gå, då jag inte ätit godis på över ett halvår, och faktiskt inte ens varit sugen på slutet. Men som sagt, idag åkte jag dit rejält. Nej, jag ska nog prova att smyga in lite mera kolhydrater och minska på fettet lite, dock kommer jag inte äta som jag gjorde förut utan mycket mindre kolhydrater än normalt men inte så strikt som LCHF, kanske lite mera åt GI hållet.... få se hur magen mår, men jag ska prova nån vecka få se
    Jag har ännu inte fallit dit, eller ens tyckt att det var så jobbigt att avstå från kolhydrater. Men det är klart, lördagskvällarna kan ju vara lite sugiga. Maken sitter där med saltlakrits, smågodis och chips, å jag sitter där med en kopp the och några rullar med ost och smör...

    Den blir det lite komplicerat med maten hemma hos oss pga att maken är ägg- och mjölkallergiker. Så jag måste hela tiden laga olika maträtter till familjen. Vi får se hur det blir. I längden är inte LCHF någon livsstil som passar mig, eftersom jag avskyr att helt välja bort saker. Däremot så tror jag att lchf kan ge mig en bra ny start, med nyttigare mat, mindre kolhydrater och inget socker (utom på lördagarna då jag tänker mig att äta en mindre mängd godis och en liten skål chips).
  • lillamye

    jag äter enligt lshf så va kan man festa till med så här på en lördags kväll??

  • numberone
    lillamye skrev 2010-02-27 19:54:15 följande:
    jag äter enligt lshf så va kan man festa till med så här på en lördags kväll??
    Vi gjorde egen hallon glass med rostade mandlar idag...

    3dl grädde
    3 äggulor
    1 dl hallon
    lite sötningsmedel

    å så "stekte" vi mandelspån till.
    Ellen 080618, Agnes 090615
  • Jen nifer

    Nu bakar ja scones till familjen och sen slänger ja in lite lembas till mig.

    Har noll idee om middag idag, men är sugen på tacopaj.


    Mollys & Minnas mamma