Cam82 skrev 2010-01-10 10:34:42 följande:
Nu har jag fuskat hela helgen, ätit både chips och godis, varför det då? Jo när jag får så där ont i magen som jag fick igår igen så stoppar jag gärna i mig ett kex av något slag, sedan fortsätter det, men nu ska jag köra stenhårt from imorgon och ingen mer avocado då jag misstänker att det är den som gör att jag får så ruskigt ont i magen, förresten så undrar jag om ni andra äter mycket grönsaker till maten? Jag brukar äta en stor grönsallad med isberg, tomat och gurka tex är det fel?
Svårt att gissa sig till varför du har så ont i din mage. Låter verkligen jätte jobbigt.
Jag hade ont i början och kom fram till att det var mjölkprodukter, som jag tog det lugnt med ett tag efter det.
Om du äter godis och socker varje gång du får ont i magen kommer du aldrig komma över tröskeln och förmodligen heller inte bli av med ditt magonda.
Antingen får du stå ut det onda och låta bli godiset och se om det går över efter någon vecka eller helt enkelt se över om det är någon annan diet som kan tänkas passa dig bättre. LCHF passar ju inte alla och som du själv sa kanske du inte kan fortsätta. Jag hade själv inte gjort det om jag fick jätte ont och mådde dåligt, för vad är det för hälsa?
Gå ner i vikt i all ära, men inte till vilket pris som helst.