• Maria K

    Tygblöjetråden 23

    Det här är tråden för oss som använder tygblöjor, vill använda tygblöjor eller bara är nyfikna på tygblöjor.
    Alla frågor är välkomna!

    Tråden är dock längre än ditt bredband, så det är OK att fråga utan att ha läst hela tråden först.

    För att du som är nykomling inte ska känna dig utanför i diskussionerna har vi en förklaring till vad som menas med de olika benämningarna på tygblöjorna och materialen samt hur de används i trådens första inlägg.

    Dit kommer du om du klickar på den lilla symbolen
    ...längst till vänster vid sidnumren.

    Där finns också vår länklista som tar dig till tips och tricks med blöjanknytning, recensioner och betygssättning av modellerna, butiker där du kan köpa blöjor, mönster till blöjor att sy själv m.m.

    Förkortningsförvirring? Här är en lathund för våra vanligaste förkortningar:

    AIO=All-in-one * BBh=Baby Beehinds * Bbs=Blueberrys BG=Bum Genious

    BH=Baby Heaven * Bhr=Bum Hugger * BM=Bambino Mio * FB=Fuzzi Bunz

    GAD=Green Acre Designs * HH=Happy Heinys * HeH=Hemp Hour * IV=Imse Vimse

    MA=Magic Alls * MOE=Mother Of Eden * MT=Mommys Touch * PP=Pea Pods

    SWB=Swaddlebees * WO=Wonderoos

  • Svar på tråden Tygblöjetråden 23
  • 6barnsmamman

    var får man tag på sånt där coolmax tyg?{#lang_emotions_wink}

  • Moson
    6barnsmamman skrev 2010-02-15 21:08:40 följande:
    var får man tag på sånt där coolmax tyg?
    Det finns hos www.shelby.fi också. Jag väntar hem tygprover därifrån, får se om man kan tänkas sy något skoj. Har dock aldrig köpt något därifrån så jag vet inte om dom är bra.
  • Maria K

    Tänkte beställa garn till ullbyxor, men vad för ull ska jag köpa??
    Vissa mönster står det obehandlat lammullsgarn, andra flossgarn och de tredje står det merinoull. Vad är bäst??

  • 6barnsmamman

    Kikade på sånt där coolmaxtyg på myllymuksuts hemsida, såg precis ut som matrialet i barnas gympakläder... Hmmmm...{#lang_emotions_laughing}

  • Svampp

    Maria K: det som är viktigt när du köper garn är att det är obehandlad ull, sen är det bra att välja en sort som är mjuk och inte sticks, så på så vis kan det vara bra med t.ex. merinoull. Sen hur tjockt garnet ska vara får man kolla på mönstret, verkar vara oerhört olika hur tjockt garn folk använder. Själv har jag valt nåt mittimellan, men väntar mitt första barn nu så har inte hunnit prova om det är bra eller inte. Jag stickar med Marks & Kattens eco ull iaf, och det är som sagt ungefär mittimellan det tjockaste jag läst om och det tunnaste. Tänker att det läcker mindre om det är lite tjockare men inte blir alltför varmt som jag är rädd att det kan bli om man använder riktigt tjock ull.

  • yrväder
    6barnsmamman skrev 2010-02-16 09:41:12 följande:
    Kikade på sånt där coolmaxtyg på myllymuksuts hemsida, såg precis ut som matrialet i barnas gympakläder... Hmmmm...
    Japp, jag har slaktat en av sambons billiga sporttröjor
  • madebyinferno
    yrväder skrev 2010-02-16 10:08:18 följande:
    Japp, jag har slaktat en av sambons billiga sporttröjor
    min makes ligger också risigt till, aja han kan nöja sig med att få förnya sin garderob lite
    Be the change that you want to see in the world - Gandhi
  • 6barnsmamman

    Undrar om ni vet, ullkurade byxor, på förpackningen står det att man ska ha i lite ättika i sista sköljvattnet. Hade ju ingen hemma tyvärr, vilken skillnad gör ättikan?

  • Caeruleus

    Vet inte riktigt om ättickan har annan verkan på ull än på övriga material. Jag har fått förklarat för mig att ätticken decinfenserar, tar bort lukt och har en mjukgörande effekt. Funkar alltså bra istället för sköljmedel.

    Har testat och tycker att det luktar fräsch och verkar fungera. Ingen parfymdoft men rent och nytvättat.

Svar på tråden Tygblöjetråden 23