• Mackenzie Grace

    USA tråden!

    USA tråden, going strong!


     
    Vi som hänger här är lika olika som landet vi bor i, eller bott i, och det funkar utmärkt. Nya trådmedlemmar är jättevälkomna, även om ni inte bor i USA. läs gärna om oss i presentationstrådarna som finns så att ni får er en uppfattning om vilka det är som hänger här.

    Föregående trådar:

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m48150328.html

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m45913419.html

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m41370736.html

    PRESENTATIONS TRÅDAR

    Nr. 1
    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m28583842.html

    Nr. 2
    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m31651078.html

    Nr. 3
    www.familjeliv.se/Forum-5-175/m38416715.html

    Nr. 4
    www.familjeliv.se/Forum-5-154/m41372386.html

    Nr. 5
    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m45736163.html
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-09 17:11
    Tråd för alla som är intresserade att flytta till USA;

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m34504074.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-07-03 05:38
    För oss som vill bli amerikansk medborgare;

    www.familjeliv.se/Forum-11-239/m53324942.html
  • Svar på tråden USA tråden!
  • evaoregon
    Trycksvärta skrev 2010-01-25 18:39:23 följande:
    LAMadde och Evaoregon: Nej, jag tror inte att risken för krig mellan Sverige och USA är nära förestående. Men är jag som person villig att bära vapen för USA? Det är det som är frågan för mig. Sen är oath of Allegiance lika för alla oavsett om du är mamma, 30, eller vadhelst. Så det är helt ok att stå där med handen på hjärtat och svära trohetseden men tänka att "det gäller inte mig eller jag tar det inte bokstavligt" tycker ni? Har jag fattat det rätt?
    Som julmusten skrev så ser jag det mest som en formalitet.  Eftersom jag var 35 när jag blev medborgare så var jag redan för gammal för att det skulle bli aktuellt att bära vapen för USA så deet kändes inte så aktuellt.  Skulle vi bli invaderade av något annat land så skulle jag nog kunna tänka mig att bära vapen för att försvara mig och min familj (är ingen vän av vapen dock).  För mina barn skulle det ju bli aktuellet i framtiden att bära vapen så om jag t ex hade en nittonåring som skulle sväras in som medborgare så skulle det nog kännas lite mer bokstavligt, om man säger så.  Mina barn är dock födda här så de har fått det hela på köpet utan att ha behövt svära någon ed.
  • evaoregon
    Trycksvärta skrev 2010-01-25 18:45:30 följande:
    Haha, jag blir så ofta avbruten vid datorn att mina inlägg kommer efter andra har svarat... Så trohetseden är symbolisk alltså enligt de flesta som har svarat. Överhuvudtaget skulle ni bära vapen för något utav länderna om inte alla "nu är det ju så att..."?? Bara nyfiken.
    Om det land där jag bodde blev invaderat så skulle det kanske bli aktuellt för mig att bära vapen för att t ex försvara mig och min familj.  Men det känns inte så aktuellt måste jag säga.  Hoppas verkligen att det inte händer... {#lang_emotions_frown}
  • Trycksvärta
    evaoregon skrev 2010-01-25 18:49:55 följande:
    Om det land där jag bodde blev invaderat så skulle det kanske bli aktuellt för mig att bära vapen för att t ex försvara mig och min familj.  Men det känns inte så aktuellt måste jag säga.  Hoppas verkligen att det inte händer...
    Bära vapen för att försvara dig och din familj kan du ju göra redan nu när som helst gm 2nd amendment. Skulle du göra det för USA? Det är det jag försöker fråga om.
  • Trycksvärta

    Sweden: Tycker du gör ett beundransvärt jobb att bygga vidare på ert äktenskap!

    En mindre sak, du som har såna enorma erfarenheter av spyor.... vad är ditt bästa tips på att ta bort spyor från heltäckningsmatta? Tycker alltid det blir spår, vilket medel jag än använder.

  • evaoregon
    Trycksvärta skrev 2010-01-25 18:55:47 följande:
    Bära vapen för att försvara dig och din familj kan du ju göra redan nu när som helst gm 2nd amendment. Skulle du göra det för USA? Det är det jag försöker fråga om.
    Nej, så jag ser det mer som en formalitet ä något annat.  Eftersom jag tänkt fortsätta att bo här resten av mitt liv så har jag fördelar av att bli amerikansk medborgare.
  • evaoregon
    Trycksvärta skrev 2010-01-25 19:00:00 följande:
     En mindre sak, du som har såna enorma erfarenheter av spyor.... vad är ditt bästa tips på att ta bort spyor från heltäckningsmatta? Tycker alltid det blir spår, vilket medel jag än använder.
    Formula 409 Carpet spot & spot remover har funkat bra för oss.  Jag har tyvärr också lite sådan erfarenhet.  {#lang_emotions_frown}
  • EL I

    Har ni någon gång funderat på att åka till sverige o bo där istället eller är usa ett självklart val?
    Ni har inte ångrat er någon gång??
    vad är bäst med att bo i usa?
    vad saknar ni mest?

  • julmusten

    Jag skulle nog inte kunna bara vapen for varesig USA eller Sverige faktiskt. Men blir jag sa illa tvungen sa maste jag val gora det. Jag har svart att se hur jag skulle bli tvungen bara, men det finns sakert nat konstigt satt som det gar pa.

    I vilket fall som helst sa kanner jag att jag inte har sa manga principer sa for mig ar det inte sa mycket att hanga upp sig pa.

    Na, nu skall jag diska och ata lite lunch medans Finn sover och Ella kollar pa Charlotte's Web. Det ar verkligen en intressant historia, och trots att den handlar om tunga amnen sasom dod och utanforskap, sa ar Ella helt fortrollad av den.

  • evaoregon
    EL I skrev 2010-01-25 19:05:34 följande:
    Har ni någon gång funderat på att åka till sverige o bo där istället eller är usa ett självklart val? Ni har inte ångrat er någon gång?? vad är bäst med att bo i usa? vad saknar ni mest?
    Har ni någon gång funderat på att åka till sverige o bo där istället eller är usa ett självklart val?
    Innan vi flyttade till USA så bodde jag och min amerikanske man i Sverige under 4 år så vi har provat på det också.  Vi trivs bättre här!

    Ni har inte ångrat er någon gång?? Nej.

    vad är bäst med att bo i usa? Det är en svår fråga.  Min man är ifrån Oregon och jag gillar det här även om det regnar ganska mycket på vintern.  Jag gillar naturen (skogar, höga fjäll och fina stränder) och att det är väldigt liberalt här i Portland.  Jag har bott i Eugene och Portland i Oregon och i Ann Arbor, Michigan så jag har inte jättestor erfarenhet av alla de olika delarna av landet.  Michigan gillade jag inget vidare, det var för kallt på vintern och stekhett på somrarna.

    vad saknar ni mest? En del mat (t ex saltlaktrits) och givetvis vänner och familj!
  • evaoregon
    julmusten skrev 2010-01-25 19:09:24 följande:
    I vilket fall som helst sa kanner jag att jag inte har sa manga principer sa for mig ar det inte sa mycket att hanga upp sig pa.
    Så känner jag också! Jag tänkte inte mycket på det när jag blev medborgare och har inte tänkt mycket på det sedan dess heller.
Svar på tråden USA tråden!