• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Förkylningsastma-tråden
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49885066.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m50744504.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50743863.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m50633598.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m51217401.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49715000.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-08-05 22:01
    Innehållsförteckningsguider (de vanligaste allergierna): utanallt.blogspot.com/search/label/Inneh%C3%A5llsf%C3%B6rteckningsguider

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-09-16 09:29
    Recept: www.familjeliv.se/Forum-3-22/m35281540.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-05-02 12:55
    Matallergi i FASS(Be läkaren läsa nedanstående FASS-länk om läkaren inte tror på allergi då RAST/prick inte visar något....)
    www.fass.se/LIF/lakarbok/artikel.jsp

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-13 19:42
    FASS om allergi www.fass.se/LIF/illness/ViewIllness.action&docType=95&docTitle=Sjukdomar+%26amp%3B+besv%26auml%3Br

  • Svar på tråden Allergitråden
  • barefoot

    IdaMaria
    Finns det någon allergiförskola inom rimligt avstånd? I ett genomsnittligt sve klassrum är halten allergen från katt lika stor som om det vore en katt i rummet. 5h i ett sådant klassrum motsvarar 1 h hemma hos ngn som har katt. Det som påverkar är framför allt hur många djurägare som finns i gruppen/klassen (men också städning och ventilation). Om inte ventilationen är optimal kanske kommunen/miljökontoret kan hjälpa till med detta. Kanske har ni ngt allergiombud som kan hjälpa till att inf om vikten av städrutiner, mindre dammsamlande utrymmen, mindre textiler samt vädja till frldr med djur att barnen har så rena kläder som möjligt. Själv är jag hemma med en pojke på snart 3 och väntar på att kommunen ska fixa den allergiförskola de nu lovat.  

  • Allrona
    Miralicia skrev 2011-12-01 15:46:37 följande:
    Jag har för mig att det där som står under mjölkfri kost är "normalkostmatsedeln" till stor del och att de skriver i texten om man kollar i hela häftet från konsumentverket med de olika specialkosterna att de saker som anges i kursiv stil är sådant som behöver bytas ut mot alternativa produkter, dvs att de i uppräkningen skriver "matlagningsgrädde" så att man sen har valfritt alternativ istället för att de specar till havre-/sojagrädde.
    www.konsumentverket.se/Global/Konsumentverket...

    Det är betydligt lättare att få igenom merkostnader om man har något att luta sig mot, tex i form av KoV beräkningar. Utgå från det som anges som merkostnader för mjölkfri kost, med nuvarande siffror 850:-/år. Till det lägger du till den faktiska kostnaden för mjölkersättningsprodukter - för de är inte medräknade i den siffran. De anger som ett exempel på 72 l "mjölk" och 27,6 l yoghurtersättning, men det är som sagt ett exempel (och innebär i praktiken knappt 2 dl mjölk & 0,75 dl yoghurt per dag). Så räkna efter hur mkt mjölk, yoghurt, kokosmjölk/havregrädde etc etc som går åt per dag i verkligheten för er. Och sen räknar du ut hur många liter av allt som går åt enligt det och tar det gånger priset som ni betalar i eran affär. och lägger ihop det med schablonkostnaden för mjölkfri kost så har du merkostnaden för den mjölkfria kosten och då gärna poängterar att det som nämns som mängdexempel är just exempel och att de i praktiken innebär 2 dl mjölk per dag, samtidigt som normalrekommendationerna säger 5 dl mjölk per dag och att det också är den mängd som krävs för att se till att kalciumbehovet är täckt.

    Det som du betalar för ev livsmedelsanvisning (tex ersättning) kan du rimligtvis inte ta upp som merkostnad eftersom det redan är starkt subventionerat, men övrigt för mjölkfritt.

    Med glutenfritt så kan man ju få en hel del, men inte allt, på livsmedelsanvisning när det är barn, men det varierar lite mellan olika håll i landet om man kan få anvisning även om det handlar om veteallergi. Celiaki står i "lagen" att man har rätt till anvisning för, men på en del håll är de stelbenta och vägrar anvisning om diagnosen istället är veteallergi. Så beroende på vad man får på anvisning eller inte så blir det lite olika mycket att ta upp som merkostnader där. Men oavsett anvisning eller inte så allt det som man köper tex för att baka bröd i form av mjöler, men som man inte går att få på anvisning.

    Nu är det ju jag själv som inte tål spannmål här hemma så jag har inte tagit upp just merkostnader för gluten/vetefritt, men det kan ändå vara idé att snegla på vad normen säger om merkostnader. Man kanske får mjöl och lite pasta på anvisning, men sen kanske man äter mera av ris, quinoa etc istället för pasta eftersom det inte är så mkt pasta och det blir ju också en lite dyrare kostnad för de sakerna än vad det annars hade varit.

    Så de normberäkningarna är rätt bra att ha att luta sig emot, eftersom det är betydligt svårare för FK att ifrågasätta om man är i krokarna av KoV-beräkningar och motiverar sina kostnader utifrån dessa än om man bara lockar siffror "ur luften".

    Sen har jag gjort så att när man räknat utifrån de olika normer som man kan hitta för olika saker så har jag rundat av summan lite lagom uppåt (några hundralappar eller så brukar det bli) till jämna 1000-lappar med motiveringen att den avrundningen "äts upp" av alla den andra specialkostkraven som behöver uppfyllas men som det inte finns normer/schabloner för där man behöver byta ut produkter mot andra som kanske är aningens dyrare när det handlar om grönsaker, frukt, dyrare halvfabrikat, alternativa ingredienser istället för ägg, helt alternativa rätter (som i exemplet med omelett) etc

    Jag gjorde faktiskt så att jag skrev ut den där matsedeln för mjölkfri kost och sen gick jag till attack på den med överstrykningspennor i olika färger. En färg för sådant som inte kan vara med alls, en färg för att man behöver välja specialvarianter eller att det kanske bara finns någon enstaka (och då ibland dyrare) hel/halvfabrikat som fungerar i de fall det avser halvfabrikat, en tredje färg för där det krävs anpassning av recept med användning av alternativa ingredienser och en fjärde för de sakerna som faktiskt funkar att anvvända rakt av som potatis, gurka, broccoli etc. Väldigt färgglatt och inte mkt av färg 4.
    Tack för ditt långa och bra svar! Det var lite så jag hade tänkt, skriva ut deras listor och visa på hur lite min dotter eg. kan äta ur deras matsedel och därför ansöka om högre merkostnad än vad livsmedelsverket säger att det är. Så om jag förstår dig rätt kan jag använda livsmedelsverkets beräkning som grund, plussa på mjölk och yougurt och sen lägga till lite extra kostnader för "övrig specialmat"? Sen räknar jag utöver det mjöler osv. för vetefritt.

    Vi har inte fått reda på om vi får livsmedelshänvisning eller ej. Dietisten sa att det bara var för celiaki men när jag protesterade sa hon att det finns ingen regel utan undantag. Vi ska träffa henne och läkaren på måndag så då lär vi väl få besked. Men om jag förstår det rätt finns det väl inte några mjöler att få som är "utan allt"? De mjöler vi använder är Lailas gula, bovetemjöl, rismjöl, majsmjöl och teffmjöl. Och att bara få ut pasta och fiberhusk känns som att vi inte kommer tjäna på?

    Ang. mjölk har jag tagit upp 2 dl per dag, mer dricker inte dottern, men då har jag även tagit med kalciumtabletter som dietisten rekommenderar att hon ska äta.

    Det är så himla skönt att ha er alla här i tråden att fråga om allt. Jag har fått så himla mycket hjälp nu inför ansökan om vårdbidrag.  Stort Tack till alla som har tagit sig tid! Hjärta
  • SatuSv
    Ela skrev 2011-11-29 16:22:47 följande:
    SatuSv - Ni hade inte varit och badat på badhus?

    Jag googlade bara och så kom bilden fram,kan nog vara nån bild längre bak. Jag tror att jag har hittat orsaken tills utslagen,det är coop forums multivitamin juice,testade att ge han igen och han fick såna utslag runt munnen. Kan det vara ananas tro,har för mig att det finns i juicen.Han har ätit alla andra frukter förr men ananas är nytt för han. Jobbigt när man måste tänka varende lilla grej och analysera.Sonen har aldrig ätiti ananas men dottern har och även hon fick utslag men aldrig förr. Konstigt...Undrar om man ska be om tid för pricktest eller kanske det är så pass normalt att man ej behöver?
    Angelina2006 Leo2010
  • mammatilljames
    SatuSv skrev 2011-12-01 16:50:41 följande:
    Jag googlade bara och så kom bilden fram,kan nog vara nån bild längre bak. Jag tror att jag har hittat orsaken tills utslagen,det är coop forums multivitamin juice,testade att ge han igen och han fick såna utslag runt munnen. Kan det vara ananas tro,har för mig att det finns i juicen.Han har ätit alla andra frukter förr men ananas är nytt för han. Jobbigt när man måste tänka varende lilla grej och analysera.Sonen har aldrig ätiti ananas men dottern har och även hon fick utslag men aldrig förr. Konstigt...Undrar om man ska be om tid för pricktest eller kanske det är så pass normalt att man ej behöver?
    Har dom druckit andra juicer? Det kan väl vara koncentratet också.. Har för mig jag reagerade på det som liten!
    ♥James 110510♥
  • SatuSv

    Inga ovanliga juicer,Tropicanas äpplejuice som dom har druckit många gånger,Bravo apelsinjuice...


    Angelina2006 Leo2010
  • Miralicia
    Allrona skrev 2011-12-01 16:26:58 följande:
    Tack för ditt långa och bra svar! Det var lite så jag hade tänkt, skriva ut deras listor och visa på hur lite min dotter eg. kan äta ur deras matsedel och därför ansöka om högre merkostnad än vad livsmedelsverket säger att det är. Så om jag förstår dig rätt kan jag använda livsmedelsverkets beräkning som grund, plussa på mjölk och yougurt och sen lägga till lite extra kostnader för "övrig specialmat"? Sen räknar jag utöver det mjöler osv. för vetefritt.

    Vi har inte fått reda på om vi får livsmedelshänvisning eller ej. Dietisten sa att det bara var för celiaki men när jag protesterade sa hon att det finns ingen regel utan undantag. Vi ska träffa henne och läkaren på måndag så då lär vi väl få besked. Men om jag förstår det rätt finns det väl inte några mjöler att få som är "utan allt"? De mjöler vi använder är Lailas gula, bovetemjöl, rismjöl, majsmjöl och teffmjöl. Och att bara få ut pasta och fiberhusk känns som att vi inte kommer tjäna på?

    Ang. mjölk har jag tagit upp 2 dl per dag, mer dricker inte dottern, men då har jag även tagit med kalciumtabletter som dietisten rekommenderar att hon ska äta.

    Det är så himla skönt att ha er alla här i tråden att fråga om allt. Jag har fått så himla mycket hjälp nu inför ansökan om vårdbidrag.  Stort Tack till alla som har tagit sig tid! Hjärta
    Konsumentverkets är det väl snarare än livsmedelsverket

    Men ja, använd som grund och motivera avstegen ordentligt.

    Lailas gula går väl numera att få på anvisning har jag för mig, men inte de andra "rena" mjölsorterna finns ej som anvisning.

    Hon dricker kanske bara 2 dl/dag i nuläget, men det blir kanske mera framöver så snåla inte och bara räkna med 2 dl. De beslut som jag har fått har brukat räcka i två år och på den tiden så kanske hon nog ökar i mängd. Sen blir det väl lite mjölk som används i matlagningen och till bakning och så också. Så av den anledningen har jag räknat med kostnaden för 5 dl risdryck/dag även om hon inte äter alla måltider hemma på vardagarna utan på förskolan och kanske inte dricker 5 dl rent per dag heller eftersom det försvinner en del till matlagning och bakning också emellanåt. Och om det ändå skulle gå åt mindre än beräknat så går det nog kostnadsmässigt på ett ut med kostnaderna för övrig specialkost som inte specificerats med exakt summa.

    Glöm inte kostnaden för ev salvor och allergimedicin och ev inhalationer. Där kan du räkna med upp till högkostnadsskyddet (1800 i princip rakt av. Se om ni har tex salvor som inte går att få på recept så kan man ta upp dem också utöver den vanliga läkemedelsposten i ansökan om läkaren skriver det i intyget att de salvorna behövs.
    Allergimatblogg: utanallt.blogspot.com
  • Blå Flygare

    Om någon har celiakitråden lättåtkomlig så tipsa mig gärna, kommer inte ihåg kategori den låg under.

    A har testats för det innan och det var negativt. Men han har ffa samma problem och läk har inte hittat något (utom astman och kruppen som är rätt uppenbar ) utom lågt IgA-värde. Eftersom celiakiblodprovet bygger på IgA-antikropparnas reaktion kan man få falskt negativt svar då 8men det brukar stå i svaret då vilket det inte gjorde) Remiss till gastro (?) är skriven för ställningstagande till biopsi.

    Någon som hört om detta innan? Varit med om det?

    Vill      inte      ha       specialkost        hemma       igen     !!!!  

    Räcker med mjölkfritt, nu när man känt av hur bekvämt livet är då. 

    Vänliga hälsningar
    Bortskämd 

  • Blå Flygare

    En fråga till, vi vill ha calcichew till dottern för att slippa ge både kalcitugg och D-droppar. Men man måste ha det på recept?? Är det svårt att få? Eller finns det någon annan kombinerad kalcium-D-tablett som är god (inte mint) och tuggbar/smält-tablett. tycker pulver är omständigt, för S vill inte blanda i maten. Nu häller jag probiotika-pulver rätt i munnen på henne Jag ger också multi-vitamin-mineral-tablett, så vet ni någon bland-jox-tablett med mycket kalcium, D-vitamin, magnesium och så lite annat bös för allmänt lågt grönsaksintag så tipsa mig gärna Hon äter iaf .... pasta och ris med god aptit. Och söta saker Kaffe

  • Prince or Princess

    Bobbosmamma: tänkte på det du skrev om risgrynsgröten, att du ger med kanel. Min äldsta tålde knappt någon krydda öht! Absolut inte kanel.. Kanske därför Loa inte vill ha?

  • Miralicia
    Blå Flygare skrev 2011-12-01 17:58:10 följande:
    Om någon har celiakitråden lättåtkomlig så tipsa mig gärna, kommer inte ihåg kategori den låg under.

    A har testats för det innan och det var negativt. Men han har ffa samma problem och läk har inte hittat något (utom astman och kruppen som är rätt uppenbar ) utom lågt IgA-värde. Eftersom celiakiblodprovet bygger på IgA-antikropparnas reaktion kan man få falskt negativt svar då 8men det brukar stå i svaret då vilket det inte gjorde) Remiss till gastro (?) är skriven för ställningstagande till biopsi.

    Någon som hört om detta innan? Varit med om det?

    Vill      inte      ha       specialkost        hemma       igen     !!!!  

    Räcker med mjölkfritt, nu när man känt av hur bekvämt livet är då. 

    Vänliga hälsningar
    Bortskämd 
    Celiakitråden: www.familjeliv.se/Forum-11-309/m51332556.html

    Man brukar alltid analysera IgA & gluten samtidigt för att se så att det finns tillräckligt med IgA.
    Har man IgA-brist så går det att analysera för gluten med hjälp av IgG-antikroppar mot transglutaminas
    Allergimatblogg: utanallt.blogspot.com