chokladkaffe skrev 2012-03-07 12:18:31 följande:
Me like coffe: Du skriver att du inte kan begära att din treåriga dotter inte ska ta hur mycket som helst. Vad menar du där? Vad är det som hon får ta som du inte tycker du kan begära fast ändå gör? Sen undrar jag varför du skriker, klagar och övrigt då nämner? För mig personligen hänger såna beteenden ihop med att jag inte känner att jag räcker till, det vill säga kraven blir högre än vad jag kan prestera. Kraven kommer i huvudsak från mig själv och min uppfattning kring hur saker ska vara och hur jag vill vara mot mina barn, hur mina barn ska ha det i allmänhet. Det är kanske därför jag tjatar och tjatar om att man måste börja med att sänka kraven, inte höja dem, och utgå därifrån. Det är när jag inte har känslan av att jag räcker till som ångest kommer, den övergår efter ett tag till depression. Därför tycker jag inte alls att "sträva efter att inte vara perfekt" är fattigt, tvärtom, det är där åtminstone jag måste börja. Idag känner jag mig rätt låg, vi har varit sjuka, sovit dåligt, maken har tentaperiod osv. Jag känner mig otillräcklig. Jag ber maken lämna storebror på förskolan (fast han kanske hellre velat ha mig och bror som vanligt), värmer färdigmat åt mig och lillebror trots vi har kylen full med nyttigheter, låter hemmet se ut som skit och äter choklad till kaffet (för choklad är gott). Jag engagerar mig inte i lillebrors lekar på golvet utan han får påta med sitt själv (trots jag är föräldraledig för att ta hand om honom) medan jag dricker kaffe och surfar. Jag försöker helt enkelt vara snäll mot mig själv och sänka kraven på mig och allt. Efter dagis får storebror sannolikt kolla på tv eller vi ligger allihopa i röran och leker lite. För mig är good enough idag att inte känna press att leka med barnen när jag inte riktigt orkar, servera sonen burkmat istället för att mixa själv som säkert har mer näring, servera mig själv frysmat istället för hålla på med sallad, dricka kaffe istället för att leka. Det är inte 100% men väl 75% och förhoppningsvis brinner jag aldrig av mot barnen för jag känner mig pressad. Så jag håller med dig men ändå inte. Ja man ska förändra sitt beteende om det itne är bra för barnen men inte genom mer av det som inte funkar.
Utan att hänga ut mig själv allt för mycket i denna tråd så får dottern helt enkelt vara lite för stor just nu - eller snarare får hon inte utrymme att vara så liten som hon faktiskt är. Jag vill inte gå in i detalj vad det betyder eftersom det är nog jobbigt ändå. Varför jag skriker och klagar har att göra med att jag inte är nöjd med livet såsom det ser ut just nu. Jag har länge känt att jag inte trivs där vi bor, jag saknar socialt umgänge och har levt i stor utsträckning helt socialt isolerad från såväl nära vänner som ytligt bekanta (förutom några få undantag). Jag har innerst inne vetat detta länge men har ändå kört på eftersom vi här har bra jobb, bra boende, bra förskola och allt annat som kan vara bra att ha här i livet. Tillslut fick jag nog och tog mig själv på allvar. Men jag är oerhört arg på mig själv över att jag har låtit det gå så långt och jag har absolut ingen som helst energi kvar i mitt system. Jag är en extrovert människa och hämtar min energi i sociala sammanhang och har inte haft möjlighet att fylla på mina depåer under en mycket lång period. Så för mig är depressionen inte direkt kopplad till att jag ställer för höga krav på mitt umgänge med barnen (även om jag gör det en del också) utan att jag helt enkelt har kört över mig själv på ett större plan. Så jag skäller, klagar och beter mig allmänt illa för att jag är arg på mig själv och saknar energi.
Tack och lov känns det som om det håller på att vända! Förutom svackan igår morse så känner jag mig på rätt väg just nu.
Men visst ligger det mycket i detta med good-enough. Om jag ser till mina relationer så har jag svårt för vänner eller partners som aldrig visar alla sina sidor utan alltid är solskensglada. Jag vill ha hela paketet i mina relationer och därför vill jag även rusta mina barn för detta.
Detta med att väga balans mellan att läsa böcker och gå på magkänsla så är det för mig personligen ganska lättbalanserat

Böcker för mig är inte direktiv eller en väg att gå utan ett sätt att låta mig inspireras, tänka om (och om igen), fundera över saker och ting och helt ärligt - min magkänsla kan många gånger leda mig helt fel! Detta att gå på känsla kan ju bli tokigt då jag lätt läser in mina känslor i en situation där mitt barns känslor inte alls behöver överensstämma. Mina direkta känslor kan leda mig så fel, dra snabba och rätt ofta felaktiga slutsatser. Mina känslor av ilska mot mig själv, sorg för att jag inte har stått upp för mig själv och mina behov har gjort att jag lätt har tolkat in ilska och sorg i mina nära och käras beteenden. På så vis har jag helt missat mycket av glädjen som har funnits! När jag läste Gavelins bok igår så öppnade den verkligen mina ögon just gällande detta. Jag har tolkat henne som ledsen och lite sorgsen men när jag frågar människor i vår närhet vilken bild de har av henne så är den helt annorlunda. Hon är glad, framåt, uppfinningsrik, målmedveten, social osv. Allt detta vet jag ju egentligen men eftersom jag har mått som jag har gjort så har jag inte tagit till mig det utan istället fastnat på de beteenden som har stärkt min tolkning av henne som arg, ledsen och sorgsen. Så magkänsla i all ära - men ibland snöar en (iaf jag) in på något och kan liksom inte se resten. Kanske är det bara jag som känner så men för mig personligen så har denna bok verkligen hjälpt mig att inse att det är jag som begränsar min bild av dottern och jag kommer inte att lita på min magkänsla alla gånger i framtiden. Snarare kommer jag att ta min känsla på allvar och sedan ge det lite tid och undersöka sanningshalten i den
Massa svammel och kanske inte någon förstod vart jag ville komma... Det får vi väl se