h80 skrev 2010-10-22 20:49:44 följande:
har du testat att hålla fast en 6-månaders, som ska sitta med armen blixtstilla i kanske 15 min.......de är inte lugna då, även om föräldern är lugn o sjunger.
Din teori funkar kanske vid ett kapillärt stick, det tar ju bara några sek. men inte annars
15 minuter oavbrutet stickande, om någon inom vården utsatt ett barn för det bör den personen anmälas. Är barnet svårstucket avbryter man och låter någon annan försöka, låter barnet vila.
Villimey skrev 2010-10-22 20:51:35 följande:

I Sverige har vi ganska rigorösa läkemedelslagar, ingenting får saluföras som medicin om det inte har en dokumenterad effekt och det finns en gedigen forskning bakom. Tror du att man lika gärna kan äta colanappar istället för alvedon vid feber?
Läs vad jag skriver och läs vad du skrivit, du skrev att ditt barn inte känner något efter att denne har fått emla, jag skrev att krämen inte tar bort all smärta, vad är det du inte förstår? Varför läsa etiketten för ditt barn, låtsas bara att det är emla och du ska se att effekten kommer att vara densamma, för er två tycks den ha en mer psykosymatisk effekt än något annat.