Kajee skrev 2011-01-12 22:44:11 följande:
Då tycker jag att din mattelärare inte tillräckligt tydligt har förklarat varför du ska redovisa dina uträkningar.
Nu för tiden ingår det till och med i kursplanen att klara av att göra det. Det ingår också i de nationella proven. Det har att göra med att det krävs ett visst matematiskt tänk att kunna redovisa hur man tänker, både muntligt och skriftligt. Själv arbetar jag mycket med att mina elever ska diskutera olika lösningar, alternativa vägar och arbetssätt inom matematiken. Det är bra mycker mer intressant att diskutera tänkandet kring en matematisk uppgift än att bara få ett svar.
Jag har ett lästips till dig: "Surely You're Joking, Mr Feynman!"
en.wikipedia.org/wiki/Surely_You%27re_Joking,_Mr._Feynman!
Jag tror att nobelpristagarens roliga krönikor om sin uppväxt och studier skulle förklara för dig varför din inställning kan skada begåvade barn.
I övre tonåren förstod Richard att han trots allt nog var tvungen att redovisa trigonometriska bevis och integraler så att andra förstod om han ville att världen skulle ha någon nytta av dem, men han uppfann egna matematiska tecken under skoltiden och har sedan utvecklat matematiken inom flera riktigt viktiga områden.
Det barn som alltid har rätt svar men tidigt får höra att deras sätt är fel kanske tappar intresset på tidigt stadium och så mister vi en potentiell nobelpristagare.