Anonym skrev 2011-01-15 03:21:22 följande:
Jag gjorde ett test och hamnade mellan 140-150 kommer inte ihåg exakt. Är nu ingenjörstudent som faktist har ett väldigt bra socialt liv trots hög IQ. När jag gick högstadie och gymnasium hade jag det lite svårare med den sociala biten eftersom folk tycker att det är jobbigt med määnniskor som är betydligt smartare.
Min tröskel kom när jag började på universitet. Jag började vara som alla andra medvetet, och inte försöka förklara relativitetsteorin när någon hade läst en artikel om den i någon tidning.
Mina klasskamrater tycker iofs att jag är guld värd eftersom jag har lätt i skolan och dessutom har byggt egna enklare formler när det gäller både konstruktion och fysik på universitetsnivå.
Det enda jag saknar är att jag önskar att jag hade lättare för att prata med folk. Träffade ikväll en person som jag tyckt om men som flyttade långt bort. Det enda jag kom på att säga är hej hur är det, sen var det färdigt pratat...
Jag blir för det första grymt imponerad av att du förstår relativitetsteorin, det är bara tre nu levande människor som bevisligen gör det, så det är ju toppenbra!
Träna lite på det sociala så kommer det att gå bättre! Varför tror du att folk vill höra om fysik? Det är inte ett så vanligt samtalsämne på en lunch eller familjemiddag. Prata lite om vädret, de stigande priserna eller vad du ska göra i helgen eller till sommaren eller så. Övning ger färdighet och det kommer nog att bli bättre.
Det är väldigt ovanligt att folk tycker illa om smarta, det är oftast bara besserwissrar som inte blir bjudna. Undvik att vara en sån, så går det nog bättre.