JuliaåRonjasmammis skrev 2011-04-29 00:20:25 följande:
amanda h skrev 2011-04-29 00:09:41 följande:
Okej och du tycker inte det är dumt att påpeka återigen att jag behöver plugga på komvux? Oavsett om det kom från henne eller dig först, du behövde liksom inte påpeka det igen, det kallar jag att försöka "trycka ner" nån. Du BEHÖVDE inte upprepa vad hon sa, det fanns liksom ingen need for that. Men du gjorde det bara för att trycka ner, oavsett om du vill medge det eller inte. Jag är liksom ingen elak person, men blev oerhört provocerad när folk säger till mig att jag måste "läsa på" och säger att jag inte har kunskap inom vissa ämnen. Hon kallade mig indirekt för korkad, och det reagerade jag på och DÅ kommer du in i bilden och upprepar allt hon sa?
Där har du förklaringen på hur du trycker ner!
Jag har inte tjafsat med dig, inte heller tryckt ner dig. Det har inte Daeminimon gjort heller. Däremot har vi båda ifrågasatt dina åsikter och ställt en del frågor. Frågor som, åtminstone jag (för att inte prata för någon annan), inte tycker att vi fått några tillfredsställande svar på.
"Har du inget jobb, eller någon trevlig hobby att engagera dig i?
Det är väl bra att du har ett jobb! Kanske dags att gå tillbaka till det då
Vågar man föreslå att du söker in till komvux och kompletterar ditt gymnasiebetyg i historia?
Glömde ju; biologibetyget skulle nog också behöva en lite boost!"
Detta är vad du har sagt till mig under kvällens gång, konstigt att jag känner mig provocerad? Om du menar att jag ska svara på dessa frågor så sure! Jag har jobb, men det har jag redan sagt, och jag går tillbaka till jobbet när min mammaledighet är över. Jag behöver inte söka till komvux, har läst på gymnasiet, så det behöver du inte föreslå. Biologi har jag mvg i, så det behöver ingen boost.
Så, nu har du fått svar på dina trevliga frågor, nöjd?