GoodEnough mom skrev 2011-11-03 18:41:13 följande:
Här är det inte bara magen som vuxit utan rumpan, låren, brösten och kinderna ;) Så jag känner mig lite rund :) Men har jag tur får jag behålla lite rumpa efter :D
Ja, det varierar kraftigt det där med vikt och längd. Jag ska till TUL den 16 november så inte så länge till! Här hos oss får man två stycken ultraljud.
Enligt min barnmorska räknas jag och inte räknas till omföderska, så jag hoppas bara tösen vänder sig så jag får genomgå vaginal förlossning :)
Hur är denna graviditen annorlunda mot din första? Eller de är lika?
Jag tycker mina kinder är insjunkna istället. Var mycket rundare förra gången. Och rumpan är helt borta :p Men men, det blir som det blir.
Okej, vad lyxigt :)
Du hade gjort kejsarsnitt innan va? Den kompisen jag pratade om som hade sin i säte, träffade henne igår och dom hade gjort ett vändningsförsök ändå som hade lyckats så förhoppningsvis vänder den sig inte igen :) Förstår att du vill uppleva en vaginal också. Det är verkligen jättehäftigt :) Själv är jag livrädd för kejsarsnitt så det vill jag verkligen inte!!!!
Jag har mått mycket mer illa än med sonen, foglossningen kom v 12 (med sonen kom den v 20) har haft mer foglossning också, åderbråck i underlivet som kom i v 15 (kom runt v 30 med sonen) och har fått ett ljumskbråck. Men jag njuter ändå mer av denna graviditeten än förra för jag mår bättre psykiskt. Hatade att vara gravid med sonen, avskydde kroppsförändringarna och hela baletten. Den här gången var jag mer förberedd och njuter av magen och tycker den är fin. Har inte lika mycket humörsvängningar heller, Men börjar känna av det lite mer nu. Känner mig väldigt deppig vissa dagar och har inte så bra tålamod med sonen just nu så har ständigt dåligt tålamod över att jag tappar humöret eller inte orkar leka med honom på samma sätt som innan. Men det är ju inte så långt kvar som tur är. Ibland känner jag mig som världens sämsta mamma men det är kanske att överdriva lite :p