Januaribebis 2012
Syoss skrev 2011-08-24 13:35:57 följande:
Tyvärr bor min bror lite utanför Falkenberg kusinerna kommer inte kunna träffas så ofta :/ men det är ändå kul att vi får barn med ett halvår emellan :) Det känns lite som en trygghet på nått vis, att ens syskon också nyss fått barn :) Din syster kommer och kollar på vår lägenhet senare idag igen. Hon och 2 andra ska kolla idag, en annan var här igår. Hoppas någon nappar snart :)
Vet inte hur många procent jag jobbar, är timanställd. Jag har ju mått så dåligt under graviditeten och läkaren ville inte sjukskriva mig, vilket jag kan förstå till viss del, men det slutade med att jag var hemma så mycket att jag var tvungen att gå ner i timmar, för jag orkade inte jobba. Nu vill jag inte gå ner i timmar mer så jag jobbar på så gott det går. Lyften kan jag klara mig ifrån och även städningen av trånga utrymmen osv, men annars är det ingen omplacering som skulle underlätta. Jag står i kassan och dom står bak i kök har det lika stressigt som vi framme i kassan. Och att stå uppe i maten som dom gör skulle jag inte klara av när attackerna av illamående sveper över mig. men som du säger, hoppas man blir beviljad. Jag har en arbetskompis som ska ha barn i september så jag ska höra med henne om hon fick sin beviljad.
När fostret blev mätt på KUB så sa hon först att det stämde med tiden men sen när hon mätte en gång till så sa hon att det inte gjorde det riktigt men vi fick inte nån exakt tidsbestämmelse och vi reflekterade inte på det förrän vi var hemma, så vi tänkte att vi går efter en gamla räkningen fram till RUL så får vi se sen :) Så BF just nu är 18:e men jag kommer ju garanterat bli flyttad men frågan är hur mycket :P
Jaha! Men ungefär hur många timmar i månaden blir det då - 50 eller 150? Trist att inte orka jobba också, pengar är ju en nödvändighet. :/ Ja, jag har hört att du mått väldigt dålgit till och från. Förstår att det roligaste inte är att stå i matoslukt hela dagarna då. Särskilt om man måste stressa omkring också då blir man ännu mer illamående. Hur är det nu lite längre fram i graviditeten, mår du bättre?
Vad spännande att se åt vilket håll ni blir flyttade nu då. :) Kul att det (än så länge) bara skiljer fyra dagar mellan oss! :)