Januaribebis 2012
Jag kollar det nästan varje gång..
Fair:
Hur känns det att bli igångsatt? Är det bara dropp eller?
Önskar så att det drar igång NU!!
idag kl.7.48 föddes var lilla kille. har nu varit vaken 4 typ 70-80 timmar. är helt slut! han väger 3518g och är 50cm skriver mer när jag kommer hem!
tack för alla grattishälsningar!
Idag får vi åka hem från BB, känns jättskönt att äntligen få komma hem.
Samtidigt omtumlande, spännande, lite oroande hur man skall klara allt..
Önskar er tjejer ett gott nytt år och tackar för stöd och svar under de senaste månaderna,
hoppas vi hörs och ses i den nya tråden.
Kramar emelie och liten
vår lilla kille kom ut den 29/12 kl 7.48. En jättefin, mysig liten kille! Han var 50cm och 3518g Vattnet gick 50 timmar innan han föddes och mindre än ett dygn efter proppen hade gått. Så det blev en mycket lång och utdragen förlossning helt utan sömn, men tillsut kom han. Igår kom vi hem från BB och det är helt underbart att vara hemma och lära känna honom. Vi har inte bestämt något namn ännu, hittar inget som vi är överens om och som passar på honom..
Gällande förlossningen kan jag bara säga att jag önskar jag tagit eda tidigare, allt gick så mycket lättare och smidigare efter det. Visst var jag nervös för att ta det, men oj va det gjorde gott!
Sen använde jag även tens, wow vilken hjälp det var innan edan. Lustgasen var min vän hela vägen fram också, bara man kommer över första lukten av den så gick det fint att använda.
Några tips:
Försök be om eget rum, hade det första natten men inte andra, ingen höjdare nattetid, dagtid var det kul att han någon att tjöta med dock!
Sov så fort bebis sover på bb, jag sov bara kanska max 10 tinnar av 100. Det är fantastiskt vad man orkar med nya hormoner i kroppen!
Hoppas era klimpar kommer snart också, att sniffa bebis är underbart!
Läste att ni skrev om att spricka,
jag sprack litegranna men kände inte av det alls, de sydde några stygn men det kändes inte så mycket, man fick först bedövningsgel sen spruta. Nu efteråt känns det bara om jag sätter mej på dass för fort, då drar det i stygnen.
Jag glömmer bort att de är där, därav sätter jag mej för fort...
Jag var rädd för att bli klippt snarare än att spricka..
Det som känns nu efteråt är mer att det blivit uttöjt, känns som något ska komma ut ibland, jag har börjat med knipövningar igen och då känns det bättre..
(vad tycker du??)