• missable

    Januaribebis 2012

    @Nya mamman, vad roligt med 3D bilderna, och att magkänslan stämde! Grattis!

    @Paet, ja dragsko längst ner saknade jag med, men det blir nog säkert bra! Tror du att man orkar bry sig? Till Jul/Nyår har jag min mammas gamla pälsjacka och den är supervarm, så jag tänker inte knäppa den ens, bara vara snygg då liksom, om man inte somnar innan tolvslaget HAHA!

    @Två, Ja fem veckors mål har jag också haft, sen håller jag med dig om att december kommer gå super fort, men jag tror november blir segdragen, ska till Ullared 11 oktober och sen är det ju snart december! Börjar julpynta helgen innan 1:e advent iår, fyller 25 den 2 december och kommer ha kalas den 3e, så då blir det helt fullt ös, har verkligen bestämt mig för att jag orkar baka och fixa och dona, haha, återkommer om det när vi närmar oss...

    Någon som varit i Ullared nyligen eller någon som ska dit snart??

     

  • missable
    LillaEko skrev 2011-10-02 22:19:20 följande:
    Vi ska till Ullared när vi renoverat klart rummet vi började med i helgen :)
    Barnrummet eller???? 
    GoodEnough mom skrev 2011-10-02 22:22:26 följande:
    Vi var på ullared förra helgen :) Gick över förväntan och jag klarade trots ont i höfter och rygg hela varohuset :D
     Vad hittade du för något då??? Mycket till den lilla eller? Är så nyfiken på småttingkläderna liksom!
  • missable
    roxylady skrev 2011-10-02 22:55:14 följande:
    Haha nä! Bara jag som gör det nu ;) Men den är ju skön och man håller sig säkert varm mellan dörren och jobbet :)
    Ja risken är nog att man somnar tidigare *fniss* Men förhoppningsvis så orkar man hålla ögonen öppna för att se fyrverkerierna iaf :) Längtar till nyår nu.. för sedan blir det ju mindre jobb för en. Man får ju så ont i rygg och av foglossningen till och från på jobbet. Bläää!!
    Jag "stod" också och ojjade mig, när vi kom hem från shoppingen så lade jag mig ner på golvet för att sträcka ut rygg och allt, kom fan inte upp! HAHA! Tyckte jag var så HIMLA stor och min man svarade snabbt - Du, stor? Nä vänta du bara!! -Jaja hjälp mig upp tyckte jag liksom! och han svarade kaxigt, ja i december när du är stor =) 

    Längtar som en tok till julen och nyår, men är rädd att januari segar fram som bara den! Alla julgrejjer rensas ut direkt efter nyår!
     
  • missable
    twistedtofit skrev 2011-10-02 22:59:48 följande:
    Var där i veckan. Köpte en massa omlottbodies, kolla e giraffmärket de är super! Köpte pyamas, tossor, nappat, nappflaskor, åkpåse och sjukt mkt annat. De har allt! Kan fota ngn dag!
    ÅÅH! Vad härligt! Ja men fota gärna! Hade varit kul att förhandstitta lite... hur mycket har ni köpt i 50/56 och 62???
  • missable
    roxylady skrev 2011-10-03 10:11:20 följande:
    Haha jag ojjar mig redan jag med ;) Man är ju ovan vid den extra tyngden man fått! Såg imorse att jag ökat på med 7kg sedan min startvikt! Det är ju lite mer att bära på än vad man är van vid :) Det sjuka är att det syns inte och jag kan fortfarande ha gravidjeansen i storlek 36!

    Haha vilken retsticka ;) Ja i December är vi stora haha.
    Åh jag med! Jo vi kommer också plocka bort allt med en gång. Förrutom fönsterstjärnorna då kanske :) 6-7 veckor kvar nu tills vi flyttar till större! Ska bli så skönt! :D
    Jag har ökat 4,5 kg sen min startvikt och är också fortfarande en 38:a.... bakifrån syns det ingenting alls =)
    Gällande din stress/irritation så är det nog samma för mig, fast jag är ju sjukskriven pga stress...
    GoodEnough mom skrev 2011-10-03 11:32:19 följande:
    Jag tyckte inte där var så mycket kläder just till de små, men där fanns endel annat man kom hem med istället :)
    Ska bli superkul att åka, bara jag orkar! Hoppas migränen släpper, för jag tycker det låter som om det är det! 

    ------------------------------------
    Nu måste jag få gnälla av mig lite! Blir så jävla less på försäkringskassan.... 

    De tycker att jag är kapabel till att jobba med ett jobb utan stress... 
    Har varit sjukskriven från 28/7 för stress/sömnproblem. Sover typ 1,5 h per natt och blir stressad av att gå och handla, hur fan tror de att jag ska kunna jobba? Stressen gör ju att jag har sammandragningar etc, så nu ska jag till BM kl 15 för att få intyg ifrån henne, läkaren skall ringa 14:15 och väntar på att min psykolog skall ringa tillbaka då jag sökt henne. BLIR SÅ JÄVLA LESS! och hela magen blir ju stenhård av detta! Fattar inte hur folk tänker ibland... får väl ta ut föräldrapenning redan från 21/11 för visst är det 60 dagar innan man kan ta ut? Har ju levt på 1 lön sen juni och verkligen rullat på de sista slantarna i slutet av månaden... 

    Det roliga är ju att de vill att jag ska börja söka jobb för att inte bli av med min SGI och jag frågade vad för jobb... då sade hon, ja kontor, eller butik, lite vad du vill. Okej, jag blev stressad så jag gick in i väggen av att jobba på kontor och i butik? Ja visst, jag kan ju lyfta kartongerna etc med min foglossning, sitta i kassan, okej det kan jag ju göra, så länge det inte är kö. Blir stressad av att stå i kön själv liksom! Fattar verkligen inte hur de tänker ibland!  

    Sorry för en hel novell men suck! får total ångest av detta ju!
  • missable
    jordgubbe0812 skrev 2011-10-03 13:41:25 följande:

    Det lär ju finnas väldigt gott om icke stressande jobb för gravida. Det är ju liksom de ord som brukar stå högst upp annonserna "vi ser helst icke stresståliga sökande, gärna gravid". "Start på måndag. Du ska sortera papper, helt i din egen takt"


    ja precis! =)
  • missable
    minjalin skrev 2011-10-03 13:50:01 följande:
    Sök på du så de blir nöjda. Du lär nog knappast vara speciellt attraktiv på arbetsmarknaden som gravid och stressad ändå så du kan nog gå hemma och vila och bara skicka in lite ansökningar så dom blir nöjda ;) Fk är verkligen ett släkte för sig!!! Ska bli spännande att se om dom godkänner min halvtidssjukskrivning. Fick i alla fall hel graviditetspenning denna gången, medan jag bara fick 1/4 sist på samma jobb :p
    Jo men då ändras SGIn och iom jag bara jobbat 75-80% så blir den SUPER låååg... 
    Ska som sagt till BM nu kl 15, sen läkaren på torsdag och så får vi se vad som händer!

    Vad är du sjukskriven för?? Foglossningen eller? 
  • missable
    Snusmumriken80 skrev 2011-10-03 15:50:33 följande:
    Jag hänger inte alls med mer här:) Är sjukskriven tills jag går på mammaledigt 19.11. Har svårt med andningen, pulsen stiger enormt bara jag går 5 meter, har foglossning, har en hel del rejäla sammandragningar, hb är lågt m.m. :) Kul liv man lever, not! Läkarnas råd är att jag ska ta det så lugnt som möjligt. Lätt med 3 småbarn hemma, men tur att jag har en man som stöttar till 100%.

    Imorgon ska jag till läkare och kolla att jag inte har öppnat mig ngt redan, det får vi verkligen hoppas att jag INTE har, vill ju ha bebis i januari:( Men men, ska bli skönt att få det kollat så att man kan lugna ner sig sedan..... hoppas jag.

    Har gått upp 14kg   Dock är det bara magen som blivit stor, har inte svällt någon annanstans   Ligger på +1-kurvan med sf-måttet, låg väl på 28 sist jag var och då var jag i v.28+2. bara bekymmer:)

    Hoppas ni andra har d bra, ska försöka hänga med här lite mer nu:)    
    Förstår verkligen att du inte hänger med här då ju! Hoppas att det går bra hos läkaren! Håller tummarna! 
  • missable
    minjalin skrev 2011-10-03 14:40:04 följande:
    Men du skrev väl att du skulle söka jobb för att inte bli av med din sgi? Eller missuppfattade jag totalt? Eller menade dom att du måste söka och få ett jobb innan förlossningen om du ska behålla din sgi? Vad har hänt med ditt gamla jobb?

    Jag är sjukskriven för ljumskbråck, åderbråck i underlivet och foglossning. Jag går och står och lyfter hela dagarna i mitt jobb (jobbar i butik) så jag har jätteont när jag jobbar trots TENS och bälte.  
    Ja de menar att jag MÅSTE söka jobb och få det för att få behålla min SGI... Jag blev uppsagd pga arbetsbrist i samma veva som jag gick in i väggen... 

    Fy katten! Och försäkringskassan tycker butiksjobb är enkelt... hoppas det löser sig för dig och de godkänner din sjukskrivning!!! 
  • missable

    Var ju hos BM och som BM sade, ta det lugnt och tjabbar de så fixar jag intyg med, fick lyssna på hjärtat igen och mäta magen! 155 slag/m fortfarande och magen hade växt 2cm! sen den 21 sept! 


    misssally skrev 2011-10-03 18:35:21 följande:
    Hej på er! Inte varit aktiv på ett tag, men nu är jag tillbaka! Jag såg att ni pratade HM's mammakläder ett par sidor bakåt. Jag blir tokig på deras webshop, jag hittar ingenting.. Här i stan finns både de fina manchesterbyxorna och snygga slimjeansen, men självklart inte i min storlek.. Men jag hittar dem inte på hemsidan.. Har ni gjort det eller är det jag som är knäpp? Tungan ute
     Manschesterbyxorna Finns under DAM-Byxor-Mama men bara i grått och blått
    Slimjeansen under Dam-Jeans-Mama =) 
Svar på tråden Januaribebis 2012