londonsvenska skrev 2012-06-28 22:32:02 följande:
LillWilden: då min lilla Elise föddes (5 veckor för tidigt) så rann inte mjölken till förrens efter 5 dagar och hon blev då matad med ersättning de första dagarna. Vi försökte hela tiden att lägga henne till bröstet innan vi gav ersättning för att hon skulle vänja sig vid brösten tills mjölken kom. Men när väl mjölken kom så var det inte tillräckligt mycket så en jobbig period började med ammning, ge pumpad mjölk, ge ersättning och sedan pumpa inför nästa måltid. Så höll vi på i 2 månader, ca var tredje timme, tills jag inte orkade mer och bestämde tillsammans med GP att enbart gå över till ersättning. Elise har hela tiden växt enligt kurvan så det har inte varit något problem med vikten, vilket känns skönt! Ersättningen har fungerat jätte bra, Elise har inte brytt sig om den var varm eller bara rumstempererad så att mata henne ute på café eller i parken har gått jätte bra. Det har då oftast varit tetra då det är enklast! Jag tror de överdriver lite här i UK med steriliseringen av allt som rör bebisar, jag har endast steriliserat flaskorna en gång i veckan vilket funkat bra, men givetvis diskat dem ordentligt mellan varje matning. Elise kommer ändå att få i sig en massa då hon nu stoppar allt i munnen, man kan inte skydda dem från alla bakterier, tror det är bra att några bakterier slinker in så de blir mer tåliga mot dem :) men det är min åsikt!!
Något annat bra med ersättning är ju att pappan kan vara med och mata och på så sätt "bonda" med bebisen på ett annat sätt!! Samt att man kan ta ett glas vin då och då ;)
Hoppas ovan kan hjälpa dig på något sätt!! Fråga gärna om du undrar något! Givetvis hade ju enbart amning underlättat, men man får göra det bästa av situationen då det inte blir som man tänkt!!
Hoppas ni alla njuter av era bebisar!!!
Tack londonsvenska, jattesnallt att du delar med dig. Din erfarenhet later valdigt liknande min. Dock foddes inte Lucian for tidigt, men han har varit sjuk och vi har varit pa sjukhuset flera ganger sedan han foddes (nu antligen ar han formodligen frisk, maste gora sista test i januari) vilket kan vara en anledning till att min mjolkproduktion aldrig kom igang ordentligt. Svart att veta dock, for mig kandes det som mina brost aldrig var som det borde.
Precis som du beskriver gor vi ocksa. Forst ammar jag, sen ger vi ersattning, sedan pumpar jag men sparar all mjolk jag far till sista matningen sent pa kvallen. Brukar sallan ha fatt mer an 50ml ... Lucian dricker over 600ml ersattning om dagen, kan inte forsta att jag nagonsin skulle kunna producera sa mycket. For er mammor som har fungerande amning, det maste kannas sa haftigt!
Londonsvenska, jag kanner verkligen igen mig i det du beskriver. Det tar oerhort pa krafterna att amma, mata och pumpa var tredje timme. Ar jag helt arlig orkar jag inte pumpa varje gang, det kanns sa hopplost nar ingenting kommer ut. Jag ska forsoka fortsatta i nagra manader till da aven om Lucian inte far sa mycket mjolk nar han ammas sa betyder narheten mycket. Men det ar knappast detta jag forestallde mig de forsta manaderna som nybliven mamma.
Tror inte heller det ar nodvandigt att sterilisera sa himla mycket, men eftersom Lucian har varit sjuk sa vill vi vara extra forsiktiga den forsta tiden. Nar han ar lite storre kommer vi kunna slappna av mer. Som tur ar tycker han rumstempererad ersattning ar helt okej, sa jag kan ta med tetra nar vi ar ute.
En sak jag tycker ar svart att handskas med, eller i alla fall oroar mig for, ar folks reaktioner. Alla "vet" ju att
breast is best och jag ar radd for att framlingar pa stan kommer doma mig nar jag tar fram flaskan. Tittade pa den dar dokumentaren pa BBC4 av Cherry, som handlade om amning. Valdigt intressant och valgjord, men blev inte direkt gladare efter jag hade sett den. Om ni inte har sett den redan sa rekommenderar jag den stark, liksom alla hennes ovriga dokumentarer. Jag gillar henne!
Nae, det blir ju sallan som man tankt sig, sa vi far helt enkelt gora det basta av situationen. Huvudsaken ar ju att bebisen gar upp i vikt, och din Elise verkar ju precis lagom