• Turitella

    Vår- /Sommarbebis 2012 efter IVF

    Tänkte vi skulle ha en tråd för oss som vet var det innebär att kämpa och längta efter ett barn så man tror man ska gå i tusen bitar. Då månaderna går och mensen kommer som ett blev på posten varje gång.

    Jag och min sambo har efter nästan två års försök äntligen lyckats få ett plus efter vår första IVF-behandling.
    Vi bor i södra Dalarna och har gått på IVF-kliniken i Falun. Efter nässpray, hormonsprutor, obehagliga äggplock, insättningar och allt vad en IVF-behandling innebär, längtar vi så efter att allt nu ska gå vägen.

    Denna eviga väntan och längtan som blandas med hopp och förtvivlan. Alla ni som fått missfall, men reser er starka igen. Nu ska vi lyckas och gå hela vägen!

    Nu vill jag hitta andra i samma situation att älta oro, funderingar och glädjeämnen med. Kan vi inte följas åt till vi äntligen får träffa våra små knyten?!


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-23 15:34
    Länk till vår BF-lista med tidpunkter för VUL/UL m.m. så vi kan hålla reda på varandra!

    www.familjeliv.se/Forum-7-134/m62211514.html
  • Svar på tråden Vår- /Sommarbebis 2012 efter IVF
  • 7feb

    Jag tycker att 3 av allt är ett bra nummer. Sen är ju allt personligt vad man föredrar. Jag tycker att tröjor och strumpor är värdelöst. Hade bara bodys till sonen, tröjor korvar bara upp sig, byxor med fot istället för strumpor.De tappar strumporna. Sen använde jag inte en enda hel body som vi fick. Tyckte de var jobbiga. Sen tyckte jag att bodys med knäppning i halsen var bättre än omlott. Och så slopade vi pymasen och köpte en sovpåse fast inte en sån som Ikea har utan det är som en klänning med dragsko. Grät nästan efter alla byten på nätterna med alla tusen knäppningar på pyamesen. Lindex har " sovklänningar" det var nog det bästa köpet. PoP har stora storlekar, deras 56 är större än andra. Min son vägde 4050 kg men jag hade st 50 på honom i en eller Max två veckor. Har alltid köpt en storlek större eftersom de växer så fort. Men till denna bebisen ska jag köpa BB kläder och då kommer jag nog köpa två st i str 50 och 2 i 56 för de har 56 ganska "länge" Det är vad jag kommer på nu:)

  • Najje79

    tack för tipset 7feb. Tycker det är jättesvårt och så ska jag ju ha dubbelt så mycket. Har köpt fyra par byxor i strl 56, tre bodys i strl 56 och en i strl 50. Ska nog också ha sovpåse, de på Lindex är jättefina.

    Vi måste nog byta bil har vi kommit fram till, barnvagnen är precis så att den får plats och det kommer bli jättetrångt med två barnstolar och två vuxna.
    Nu hoppas jag bara att jag blir godkänd från försäkringskassan, annars får bebisarna varken vagn eller stolar...

  • moii

    jag har också tänkt på sovpåsar à la klänning, för det verkar verkligen praktiskt. Jag vet ju inte men 3 av allt, är det inte lite? Jag menar det inte som ett ifrågasättande utan mer som en fråga och vill gärna ha ett resonemang kring det.

    Alltså man är ju sjuk i huvudet som detaljfrågar allt men jag vill ju veta!

  • 7feb

    Minst tre då:) jag hade inget kräkbarn jag tyckte det var en bra bas. Tre bodys, tre byxor, tre lite tjockare byxor, en kofta och så köpte jag 50(!) handukar på Ikea!! Det var ett grymt bra köp med. Tror de kostade 3 kr st. Använde de till allt. Sen att tänka på är ju att sommaren kommer och första sommaren var vår son naken eller en kortärmad body , de är ju aldrig i solen , eller ska ju inte vara det men det är ju varmt ändå och då tyckte jag naket var bäst:) sen brukar man få kläder av folk. En sak som aldrig nämns är typ att alla bebis pyamaser har olika sätt att knäppas på, hur det ens är möjligt men det var verkligen en befrielse med klänningpåsen. Hade två av den. Det beror kanske på om man har tvättstuga med eller i huset, vi kunde tvätta hela tiden, har man inte den möjligheten är det kanske bättre med 4. Jag minns att jag köpte två av allt innan sonen kom och insåg att det inte funkade alls men att tre var tillräckligt, de växer ur det medans du tittar bort:)

  • moii

    Tack, då vet jag och har nåt att gå på!! Det kan ju verkligen variera mellan 27 och 6 grader i maj och även juni för all del, så något som är lite varmare men baslagg. Har man ytterplagg på så små barn? eller räcker det om man har en bra filt, typ fleece och bra mössa + lite tjockare kläder men ändå inte ytterkläder osv? vad tror ni som vet?

  • 7feb

    Sonen är född i feb, vi hade en utomhus overall som vi nästan aldrig använde, enda gången är ju möjligtvis i en babybjörn, men vi köpte en stickad overall inget foder, bara tjockt stickad bomull och den använde han mest. Han sov ute på dagarna i den på en fårfäll i vagnen och bomulls filt och ylle filt över. och åkpåsen i vagnen Jag tycker personligen att fleece blir farligt varmt och det är svårare att reglera. Alla barn är olika men en sak som jag lärde mig med sonen är att ha just lager som andas. Och sitter de i bilen och de skriker för att de är varma så är det lättare att dra av ett lager filt än en vinteroverall. Men som svar ja någon slag uteklädsel.

  • Najje79

    Förresten; jag fick godkänt sjukpenningen idag, sååå skönt! Nu är det bara att vänta på att bebisarna kommer!

Svar på tråden Vår- /Sommarbebis 2012 efter IVF