• Gadget

    Augustibebis 2012

    Är det fler än jag som precis har plussat och därmed räknat ut att beräknad födsel bör bli i början av augusti?

    Själv är jag i vecka 5 (4+1 om jag förstått hur man räknar. ) och plussade på BIM-1.
    Det är första barnet och vi har kämpat länge, blev gravida för ganska exakt ett år sedan men det slutade tidigt i ett MF tyvärr. Jag känner på mig och hoppas förstås innerligt att det ska gå bättre denna gången, om inte annat plussade jag då bara svagt trots att det var på BIM+3, fick negativt på varannan sticka och som sagt blödningar från början nästan. Och nu fick jag ett starkt plus på BIM-1 så än så länge känns allt bra.

    Hittills har jag lätt växtvärk i livmodern (typ mensvärk) som också strålar ut i ryggen vilket är vanligt för mig vid mens så jag hoppas det inte är något konstigt. Brösten är ömma och tunga och jag är fruktansvärt hungrig, redan kort efter att jag just har ätit. Ska försöka sprida ut maten till lite fler mål under dagen istället. Illamående känner jag tack och lov inte än.

    Hur mår ni och hur ser er historia ut? 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-11-26 20:49
    BF-listan hittar ni här: www.familjeliv.se/Forum-2-113/m62259058.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-12-27 20:51
    Här kommer länk till bildtråden: www.familjeliv.se/Forum-11-220/m62673391.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-23 11:02
    Länk till den NYA BF-listan att använda istället för den gamla: www.familjeliv.se/Forum-2-14/m63163283.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-05-12 20:14
    Länk till lista över våra födda bebisar, tänk att den dagen skulle komma/kommer till slut! www.familjeliv.se/Forum-3-28/m64884035.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-08-12 15:29
    Här kommer länk till fortsättningstråden för oss som fått våra små, fast vi hänger säkert här också ett tag till.
    www.familjeliv.se/Forum-3-20/m66164958.html

  • Svar på tråden Augustibebis 2012
  • Ellenbmt

    Ha just ja man kan ha sånna där kulor... Det aka jag fasiken ta å köpa :) tack!

  • Gadget
    Sommaren12 skrev 2012-03-15 16:50:34 följande:
    Håller med dig astro!

    Förstår Gadget med hur du menar att det är mysigt att låta det vara hemligt med könet till förlossningen. Jag tänkte inte ta reda på det men när det närmade sig rul blev jag nyfiken som tusan. Hoppades i smyg att det skulle va en flicka men trodde pojk. När bm på rul sa att det var en flicka var en fantastisk glädje, varje gång jag tänker på att jag ska få en dotter blir jag så himla varm inombords. Hade det varit en pojk hade jag nog blivit lika glad, det är som man får en relation till barnet redan nu och det känns lika spännande som när jag gick och undrade vad det var. Det spelade ingen roll om det var en flicka eller pojke för jag vill ha en av varje så nästa gång hoppas jag på pojk, men jag har alltid sett en dotter framför mig så därför blev jag så glad.
    Ja men jag vet, och jag är så kluven själv. Nu när alla frågar "vet ni vad det blir?" blir jag mer och mer nyfiken själv på att ta reda på det också. Fast vi står fast vid att inte göra det, och som sagt förhoppningsvis får vi fler chanser till fler barn och då kan vi prova det andra sättet att ta reda på det och se vad vi gillade bäst.
  • Sommaren12

    Haha Blomsterfröna! :D det här ska jag minsann prova imorgon, fastän jag vet att det är en flicka. Kan ju va kul! :D

  • pixel3

    Idag skulle jag ha fått besked angående fostervatten provet och har bevakat telefonen hela dagen men har inte fått något samtal alls!! Så idag var ytterligare en dag fylld med tankar och oro och inte har tankarna stillats med tanke på att man inte fått någon ny information, =/

  • lillakotten

    Pixel3: fy din väntan måste vara olidlig! Hoppas de ringer tidigt imorgon och att du får ett bra besked.

  • pixel3
    lillakotten skrev 2012-03-15 18:22:54 följande:
    Pixel3: fy din väntan måste vara olidlig! Hoppas de ringer tidigt imorgon och att du får ett bra besked.
    ja rätt irriterande att de skulle ha ringt idag och jag har väntat och kollat telefonen hela tiden men ingen ringt. Men i morgon har vi också tid hos hjärtspecialisten..
  • novaunique

    Kul det där med bikarbonat - ska köpa imorrn och testa!

Svar på tråden Augustibebis 2012