• Scorpio

    Prematurbarn 2012 =)

    Hej på er!

    Vår underbara dotter Enja tittade ut redan i v 31+0 och har nu hunnit blivit 4 veckor gammal.

    Det skulle vara kul att samla fler prematurföräldrar i den här tråden så vi kan följa varandras bebisar och ge stöd och råd till varandra! =)

    Både text och bilder är varmt välkomna i den här tråden! {#emotions_dlg.flower} 


    ♥ Enja 120112, 1870 g o 42 cm ♥ www.enplusenblirtre.blogspot.com
  • Svar på tråden Prematurbarn 2012 =)
  • Lisen79

    Jag hänger också med här. Jag födde första tvillingen Vidar den 4 maj i 23+2 550 gram och tvilling 2 Helmer i 23+5 den 7e 689g. Vidar va klen efter en massa bråk i magen och fick problem med cirkulationen och klarade sig bara en vecka.

    Helmer är en tuffare liten pojk. Han har haft några apneer när vi bytte till cpap så nu är han i respirator igen. Men klarade nästan 3 dagar utan och det säger de är bra.

    Vi ligger på neoiva i Solna men tillhör södersjukhuset.

  • MammanJulia
    strongenough skrev 2012-05-18 06:11:48 följande:
    Hejsan!
    Jag  måste tyvärr fråga om jag får hänga på er?

    16 maj kl 12:24 och 12:25 föddes mina prinsessor med urakut kejsarsnitt. Dem föddes i v.28+4 och vägde 950g och 890g. Dem sa att dem var rätt små för sin ålder!

    Anledningen till det så akuta snittet var att dem fått tillbaka tvillingtransfusionen dem utvecklade i mitteln av graviditeten. Den försvann några veckor men nu kom den tillbaka med full kraft och det gick inte att ha kvar dem i magen alls.
    Det var rena turen det upptäcktes. Var på glukosbelastning och BM skulle kolla hjärtljuden som inte såg bra ut 105-110 låg tv.1 på. Jag skickades då till spec. MVC i Lund där dem försökte sätta CTG men de funka inte, troligtvis p.g.a. allt vatten. Dem gjorde istället ett flödes UL som såg väldigt dåligt ut. Från dess till dem var ute tog det inte alls lång tid. Så det blev väldigt akut och rätt jobbigt.

    Tvilling 1 mådde bra när hon kom ut otroligt nog. Andningen kom igång själv och sen hon kom ut har hon bara haft problem med ett HB på 200, hon fick ju lillans blod.Men dem gav henne något mot det sen blev det bättre.

    Tvilling 2 fick dem ge konstgjord andning och sen ta ner en slang i halsen för att hälla ner medicin innan hon kom igång. Hon har fått större problem än sin storasyster sen också. Problem med blodtrycket, misstänkt vatten vid lungan, förstorad hjärtmuskel och en grad 1 hjärnblödning som läkaren sa inte var någon fara. 

    Fler som fått bebisar med en grad 1 hjärnblödning? Det låter verkligen inte bra men får lita på läkarna! 

    Båda andas dock själv men har CPAP. 
    Grattis till de små!
    Vilken tur att det upptäcktes så att de fick komma ut :)
    Hoppas att "tvilling 2" kryar på sig nu!
    Lisen79 skrev 2012-05-18 09:31:48 följande:
    Jag hänger också med här. Jag födde första tvillingen Vidar den 4 maj i 23+2 550 gram och tvilling 2 Helmer i 23+5 den 7e 689g. Vidar va klen efter en massa bråk i magen och fick problem med cirkulationen och klarade sig bara en vecka.
    Helmer är en tuffare liten pojk. Han har haft några apneer när vi bytte till cpap så nu är han i respirator igen. Men klarade nästan 3 dagar utan och det säger de är bra.
    Vi ligger på neoiva i Solna men tillhör södersjukhuset.
    Ojoj, vad fruktansvärt med lille Vidar! Det finns nog inga ord som räcker till men jag beklagar verkligen er sorg :(!
    Nu håller jag tummarna för att allt går fint här framöver för lille Helmer!! 
    22Maj2012 skrev 2012-05-17 20:10:16 följande:
    Är det väldigt vanligt med navelbråck på prematurer? Det verkar som om min pojk också har de, vi ska på kontroll imorgon på neo så ska fråga dem.. Den putar ut lite när han gråter, anstränger sig.
    Det känns som det är väldigt vanligt. Elsa har också navelbråck och från början var det som för er pojk att det bara syntes när hon grät och så sen med tiden har det blivit lite större. Men jag har förstått att det ofta går tillbaka med tiden :)
  • shiri

    Välkomna in och grattis båda strongenough och lisen 79. Här från mitt håll håller jag tummarna att det skall gå bra för Helmer och tvillingarna födda 16 maj. Lycka till! 

     Jag beklagar verkligen sorgen över Vidar samtidigt som jag gläds över Helmers framgångar. Jag kan inte ens föreställa mig hur det måste kännas att vara i er sitts och hoppas verkligen att du kanvara stark, våga gråta och ta dig igenom detta. Människan klarar mer än vad man tror. 

    Tänkte dela med mig Enya när hon kom ut 



    och här om dagen 


    Åter igen lycka till!
  • Lisen79

    Vilken mysig bild Angeliqa. Längtar dit men vågar knappt hoppas. Men din bild shiri ger ju lite hopp.

  • wockatz
    shiri skrev 2012-05-18 21:03:45 följande:
    Tänkte tipsa om följande bloggar som kanske kan hjälpa

    född i vecka 23: prematurmamma.bloggplatsen.se/ 
    och 22+5   jamie.bloggplatsen.se/ 
    och min egen shirienya.bloggspot.com
    Det finns även en tråd här om olika prematubloggar, mig har det hjälpt få perspektiv och bearbeta intrycken från NEOtiden något jag fortfarande håller på med. 
    Osså min då såklart.. :) wockatzmirakel.blogspot.com

    Shiri: Sötnos du har. Hon är jättefin!

    Välkomna hit och grattis till era fina fina barn, strongenough och lisen 79. Jag håller också tummarna för att det skall gå bra för Helmer och tjejerna. Lisen79: Jag beklagar så sorgen. Önskar man kunde skriva något vettigt men...

    Och det här med att bearbeta, utnyttja kuratorn ni får. Även om det känns som att ni inte har nåt att prata om, gå dit. Jag tror ni har igen det. Och fråga,fråga, fråga personalen om det ni undrar över. Det är ju deras vardag så ibland missar de saker av bara farten, för mig var det väldigt viktigt att förstå allt och veta vad allt betydde, vad syftet var. Våga lita på era barn, att dom fixar det här. Det dröjde en månad för mig innan jag förstod att Moa skulle klara sig, något personalen "vetat" hela tiden. Våga hoppas.

    Det här är två bilder på min Moa. Född i v. 28+1 995 gram och 35 cm. Nu fem månader okorrigerat 5900 gram och 59 lång.



  • Angelica1991

    Ja att få hålla henne är ren lycka! och jag blir så lugn. det blir Sofia också. hehe pulsen, syret, temp. blir helt perfekt. kanske inte så tokigt att ligga ps mammsen ändå ;D tihihi

Svar på tråden Prematurbarn 2012 =)