hannis skrev 2013-09-12 06:46:11 följande:
Nozpa:
Jag har en vindfleeceoverall från pop i strlk 74 som förhoppningsvis kommer räcka under hösten och början av vintern. Åkpåse i vagnen, först en i fleece och när det blir kallare, en tjockare variant.
Till den senare och kallare delen av vintern har jag en tjock overall från Fix i strlk 80 som han även kan åka pulka i och kanske även gå i då jag räknar med att han tar sina första steg mellan januari och mars någon gång. Även då kommer jag ha åkpåse i vagnen eftersom han sover utomhus på dagen.
Var och köpte en vindfleece från pop idag. Vi har bara en varm åkpåse. Funderar på att skaffa en wind stopper.
Ja, det är smidigt att kunna använda pulkan. Får nog bli en riktig vinteroverall också. Ska bara vänta o se. Hon växer så det knakar på längden.
Undrar varifrån hon fått det långgenen. Jag är 166, pappan är 180. Så vi är ju inga långa personer direkt.