Mymemlan skrev 2013-09-20 08:50:02 följande:
Igår fick jag regelbundna tryckande sammandragningar som avlöste varandra med någon minuts mellanrum under hela eftermiddagen. Tillslut ringde jag 1177 (eftersom sonen hade bråttom och fick stoppas) som skickade mig tillförlossningen. Det var ingen fara och tappen var cirka 28 mm och bakåtlutat och sluten. Lillebror hade bra mängd fostervatten och låg och svalde fostervatten för glatta livet :) beräknades väga 580 g nu ungefär :) mest troligen har jag lättretad livmoder och får nog stå ut med en del sammandragningar. Kunde få bricanyl om det blev för jobbigt att ta nån gång då och då när det stör sömnen etc :)
Va otäckt! skönt dock att det inte var någon fara

Mymemlan skrev 2013-09-20 11:54:56 följande:
Okej nu behöver jag hjälp! :D
Vi har en brio happy med mjuklift som vi köpt åt bebbe (ny) och jag tkr mjukliften känns liten och är fundersam över bäddningen i vinter. Bor i iskalla norrland, i luleå där vi lätt har 20-30 minus i januari och februari. Kan vara inne kallaste dagarna men sonen har ju 15 timmars dagis, vi kan behöva handla, och när det är 15 kommer vi ju måste vara ute och leka. Tycker det blir en kall bäddning med bara täcke och inte kul att behöva pälsa på bebis hur mkt som helst.
Har nu hittat en voksipåse med bärplatta som är köpt förra året och använd 2 ggr. Dom har begärt 1800 kr för den (har inte provat gå ner nått än) och det är en classic. Kostar nästan 3000 kr nytt ju.
Jag funderar på att köpa den och använda kallaste tiden, för då blir det ju som mjuklift och man behöver inte bekymra sig om att bebis ska frysa och så kan jag använda den vanliga mjukliften då det blir varmare. Vi kommer vara i stugan och åka skoter en del mot våren också.
Vad tror ni? Ska jag slå till? Bor flera trappor upp utan hiss så att bära upp bebbe i mjukift elr voksi med bärplatta är ett måste.
Jag hade nog slagit till på en Voksi om jag var du, sen vad du är beredd att betala för den är en annan sak, har dålig koll på dom där åkpåsarna själv tyvärr. Vi bor i Ö-vik så har ju rejält kallt vi oxå

SB2011 skrev 2013-09-20 12:31:19 följande:
Kanske inte rätt forum men fråga till er som har barn! Sonen blev nyss hemskickad från dagis för är jätte hängig och hostar kraftig andas tungt! Dom sa att de går lunginflammation på dagis då 2 barn fått de å dom tycker sonen hade samma symptom som dom andra hade så dagis ville vi skulle kolla upp de! Men sonen har inte feber och vc ansåg inte alls vi behövde komma in!
Kan de verkligen smitta? Och när ska man åka in då? Om han får feber?
Sonen har nästan aldrig varit sjuk, bara fått ta han till dr en gång innan så jag är inte så erfaren av sånt här!
Japp, lunginflammation kan smitta! Men så länge han inte är påtagligt påverkad eller har feber skulle jag nog avvakta

Hur känner du själv?