nanneN skrev 2013-09-04 22:40:44 följande:
Jag anser att det är en väsentlig skillnad på rollen som sköterska på ett sjukhus och sköterska i en ambulans.
I en ambulans är den primära uppgiften att se till att patienten snarast *transporteras* till vård. Kräver transporten livsuppehållande åtgärder, smärtlindring eller vad det nu må vara så ska det givetvis göras, men den primära uppgiften är fortfarande att transportera.
En sköterska stationerad på en akutmottagning däremot kan mycket väl, och bör även, prioritera annorlunda. Att bota och vårda är givetvis alltid primärt, men saker som att lindra och trösta behöver inte alls komma långt efter.
Passar på att slänga in en kuggfråga:
Låt säga att en ambulans har två larm. Inget av dom är livshotande, dock har båda smärtsamma skador.
Ambulansen kan nu välja på att åka på det första larmet, sätta smärtstillande och lindra den första patientens lidande, trösta, prata med anhöriga osv för att sedan transportera patienten till närmsta sjukhus. Detta med med bieffekten att patient två kommer att tvingas lida en längre stund.
Alternativet är att ambulansen enbart prioriterar transport, vilket resulterar i att båda patienterna kommer att ha ont men båda kommer snabbare under vård och kan få lindring.
Vilket alternativ skulle du välja?
Jag skulle uppskatta om man inte hittar på egna alternativ såsom "man kan sätta smärtstillande medans man transporterar patient ett" eller liknande. Scenariot är givetvis påhittat för att illustrera den typ av val man kan tvingas göra som ambulanspersonal och behöver inte alls vara ett verkligt scenario, utan ska bara framhäva den typ av situation man ofta befinner sig i.
tänk så olika man kan resonera, det märks att du gått en utbildning i något du inte jobbar med
En ambulanssjuksköterska har inte alls transport i fokus. Första beslutet är att välja load and go eller stay and play, då har du redan tagit en del kontroller och använt din kliniska blick en hel del. Att vårda patienten är fokus! Du ska kunna lösa allt och ha en plan. Transporten sköter din kollega!
Och din kuggfråga förstår jag mig inte på öht! Jag väljer inte mina patienter! Men dom patienter jag får mig tilldelade av SOS tar jag hand om, det är SOS ansvar att se till att det finns resurser och SOS har iof en omöjlig uppgift eftersom trycket in för att få rådfråga är så stort....