sandramarlene skrev 2014-09-04 16:11:39 följande:
Det är därför man skickar karln innan det är dags att åka in ;) då man inte kan förutspå när bebis kommer (imorgon eller om 4 veckor) och köps det snask eller frukt långt innan blir det med stor sannolikhet uppätet eller dåligt. Så jo här kommer vi nog köpa snask när det är dags ( alltså när latensfasen har börja ) men vi har å andra sidan affären bara några meter bort.
Hehe! Jag packade ner mina belöningsjapp och en påse lakrits (har längtat efter att få äta lakrits hela graviditeten) i min väska, men karln har tydligen varit där och nallat, för han erkände att de har bytts ut 2-3 ggr sedan dess.
Vad snabba era andra-förlossningar har varit! Det är ju både bra och dåligt. Skönt att slippa en lång och sugig öppningsfas, men lite läskigt ifall inte barnvakten hinner fram i tid. I värsta fall får man väl åka in ensam i taxin... Vågar taxichaufförer köra kvinnor med värkar?