• Anonym (lexbase)

    lexbase

    Hej
    jag har inte hittat någon tråd om detta.Vad tycker ni om detta??

  • Svar på tråden lexbase
  • Anonym (Jo)
    sextiotalist skrev 2014-01-30 08:42:35 följande:
    Det kan finnas flera skäl, otydlig skyltning, icke gällande skyltning, man anser att man inte kört för fort och självklart de som är rättshaverister

    Skulle nog ändå ta boten hellre än att få en anmärkning. Vet man med sig att man har rätt så släpp o gå vidare liksom.
  • Anonym (Straffad)
    Anonym (lexbase) skrev 2014-01-29 12:51:04 följande:
    Hej
    jag har inte hittat någon tråd om detta.Vad tycker ni om detta??
    Gud vilka överdrivna reaktioner på denna site!

    Herregud, det är väl inte hela världen om gamla domslut finns tillgängliga på nätet?
    Till de som ifrågasätter vad man skall ha det till så vill jag bara svara att jag tycker det känns bra att kunna kolla upp att barnens kompisars föräldrar inte är dömda för barnpornografibrott  eller barnmisshandel innan de går över och badar i deras pool eller sover över där. Skulle föräldrarna vara dömda för snatteri eller obetalda parkeringsböter skulle det inte bekomma mig.

    Och JA, jag är själv dömd och fanns med. Men mitt brott står jag för, det är inget jag vare sig skäms för eller döljer om någon frågar. En fortkörning jag inte erkände ledde till fällande dom i tingsrätten, det spelar ingen större roll.

    Arbetsgivare kan och gör redan idag oftast en koll via Piscatus eller någon annan liknande tjänst som erbjuder samma sak som lexbase gjorde. Förstår inte skillnaden?
  • Anonym (Jo)
    Anonym (Icke nyfiken) skrev 2014-01-30 07:25:11 följande:
    Skaffa dig dig ett liv din nyfikne fan. Tror du är en sån där person som är avundsjuk på dom som är lite finare och mycket bättre än dig.

    Hi hi GIVETVIS är vi alla nyfikna o avundsjuka *host* *host* hahahahah
  • Anonym (ugglo)
    Anonym (Jo) skrev 2014-01-30 08:46:52 följande:

    I vissa fall spelar det väl ingen roll vad en människa gjorde för 5 år sen men vad spelar det för roll om JAG VET OM VAD DE GJORT ? Förstår du nu ? O JO i mitt fall är man en bättre människa om man betalar till BRIS än till brottsofferjouren, på månatlig basis. Enligt mig ÄR inte urkundsförfalskning rattfylla pedofili mord hot eller vådtäkt något att vara stolt över. Har man sabbat en annan människas liv genom att våldta denne med en trasig flaska SKA man lida hela sitt liv. Tyck annat du men det får stå för dig. Tycker det känns tryggare att tex nätdejta eller göra en affär med någon jag vet har rent mjöl i påsen. Vissa brott kan jag se förbi, fortkörning i VISSA fall där ingen kommit till skada eller tex kidnappning om det räddat barnet i sig från något.
    Men det är ju inte i första hand våldtäktsmännen eller eller pedofilerna som drabbas av lexbase, det är ju de vanliga människorna som begått ett misstag som faktiskt skäms för det som framförallt far illa av uthängningen.

    Och anser du på fullt allvar, att trots att man dömts och avtjänat sitt straff och därmed enligt svensk lag sonat sitt brott, ändå ska fortsätta straffas i omgivningen ögon resten av sitt liv?

    Lexbase har ju inte ens hängt ut rätt personer i alla fall. Är det ok för dig? Att du blir förväxlad med någon som faktiskt begått brott och därmed får ta smällen för någon annan?


  • Anonym (Jo)
    Anonym (ugglo) skrev 2014-01-30 09:03:06 följande:
    Men det är ju inte i första hand våldtäktsmännen eller eller pedofilerna som drabbas av lexbase, det är ju de vanliga människorna som begått ett misstag som faktiskt skäms för det som framförallt far illa av uthängningen.Och anser du på fullt allvar, att trots att man dömts och avtjänat sitt straff och därmed enligt svensk lag sonat sitt brott, ändå ska fortsätta straffas i omgivningen ögon resten av sitt liv?Lexbase har ju inte ens hängt ut rätt personer i alla fall. Är det ok för dig? Att du blir förväxlad med någon som faktiskt begått brott och därmed får ta smällen för någon annan?

    Japp jag står fast vid min åsikt att man ska skämmas hela livet om man förstört en eller 10 andra människors liv, öga för öga du vet ? O sen håller jag inte med om att det är fortkörarna som drabbas hårdast eller skäms mest, tror o hoppas alla skäms lika mkt. Gör man ett korrekt utdrag så får man upp vem domen gäller, på vilket vis drabbas du felaktigt då ?
  • Anonym (Straffad)
    Anonym (ugglo) skrev 2014-01-30 09:03:06 följande:
    1. Och anser du på fullt allvar, att trots att man dömts och avtjänat sitt straff och därmed enligt svensk lag sonat sitt brott, ändå ska fortsätta straffas i omgivningen ögon resten av sitt liv?

    2. Lexbase har ju inte ens hängt ut rätt personer i alla fall. Är det ok för dig? Att du blir förväxlad med någon som faktiskt begått brott och därmed får ta smällen för någon annan?


    1. Det tror jag de flesta i Sverige tycker. Man har INTE avtjänat sitt straff om man endast får 2-3 år för våldtäkt på barn, oavsett vad rikets lag anser. Då skall man lida resten av livet, precis som offret. Likaså så har man inte sonat sitt brott om man släpps ut efter 7 år (2/3 av 10) om man mördat något. 

    2. Detta är givetvis inte bra, men förhoppningsvis kommer dessa detaljer rättas till när siten kommer upp igen, och då i skarpversion och inte bara beta version som den var tidigare.
  • Arbetsvegan
    Anonym (Jo) skrev 2014-01-30 07:41:00 följande:

    Kan verkligen bara hålla med, har man rent mjöl i påsen så har man. O man kan väl absolut bli förlåten i vissa fall men skulle just detaljen om att folk vet om vad man gjort göra att man inte blir förlåten ? Kan inte människor bara stå för att de liksom inte står på lagens rätta sida? Nu har ju intresset väckts o nya sidor kommer GARANTERAT ploppa upp. Eller att folk i större utsträckning söker den information de vill ha på annat håll. Helt rätt enligt mig.
    Jag kan bara inte få ihop ditt resonemang...
    Du anser att man ska kunna stå för sina brott för de blir ju förlåtna i "vissa fall" Dvs, bakom det där finns ett resonemang att man ska stå för det man gör.
    Och du skriver anonymt???
  • Arbetsvegan
    Anonym (ugglo) skrev 2014-01-30 08:17:35 följande:
    Men vad spelar det för roll om din granne för fem år sedan körde rattfull? Eller att din kollega var korkad nog att snatta som 20-åring? Så länge grannen inte kör rattfull fortfarande eller din kollega stjäl ur din handväska/ficka varje vecka så har deras förflutna ingen som helst betydelse idag. Annat än att det ger vissa människor en känsla av överlägsenhet.

    Det som är intressant är inte vad man gjorde för tjugo, tio eller fem år sedan, utan vad man gör idag. Och man behöver ju bara läsa vad människor skrivit i den här tråden för att inse att somliga njuter av att gotta sig i andras gamla misstag. För återfallsbrottslingar eller karriärkriminella spelar det ju ingen roll. Det är alldeles vanliga människor, som antagligen lärt av sina misstag och gått vidare men skäms eftersom de vet att andra skulle reagera precis som ni; med pervers förtjusning.


    Just därför ska det vara som inkomstupplysningar: det ska vara legitimationskrav på vilka som tar upplysningar och de som berörs ska meddelas vem det är som begärt domarna. Jag gissar att det är få av de som skulle ha ryggrad nog att stå för sin nyfikenhet
  • Arbetsvegan
    Anonym (Wroooom!) skrev 2014-01-30 08:46:33 följande:
    Hahaha ja en del är så jävla tragiska som inte vågar stå för det dom gjort.

    Säger du som anonym?

    Jo, det är sant. Ganska många vågar inte stå för det de gr eller tycker
  • Anonym (rent mjöl)

    Men va fan! Är man med om man vittnat??? Jag har vittnat i en vårdnadstvist. Nu är jag med i ett register och ser ut som en fd brottsling???

Svar på tråden lexbase