Bell13 skrev 2014-04-17 10:10:02 följande:
Jag ska åka på kryssning med mina barn under påsk så jag får annat att tänka på. Det är vul om precis 1 v nu och hoppas att allt ser bra ut då. Skulle vilja våga strunta att ta lutinus och se om illamåendet kommer gör det det så vet jag att det är gravidsymtom och inte biverkningar, det är just det som oroar mig.
hur länge har ni ordinationen om lutinusen? jag skulle ta den 6 dgr efter min testdag enligt Carlanderska men min sköterska på gyn där jag går å som remiterat mig till Carlanderska men som gör alla förundersökningar osv sa att hon brukar rekomendera att man kör på ett par dagar extra då de inte gör någon skada utan snarare bättre, då man tex vid mkt missfall tidigare får köra de längre så hon tyckte jag kunde köra över påsk med trots att onsdag denna veckan egentligen va sista dagen =)
Å självklart gör jag ju de hellre säkra före osäkra än att min kropp e redo att klara gulkroppshormonet själv än eller inte!
Men nu e man ju orolig över när man ska våga sluta haha :P