BIM Juni 2014
Då var det redan dags att starta en BIM juni-tråd! Har så lång menscykel att jag helt missar maj. Välkomna alla och hoppas den här tråden kommer innebära en hel massa plus!
Då var det redan dags att starta en BIM juni-tråd! Har så lång menscykel att jag helt missar maj. Välkomna alla och hoppas den här tråden kommer innebära en hel massa plus!
Testade neg idag men har bim 9/6. Men är på äl +8 idag. Min lutealfas fas är 15-16 dagar, så antar att det finns hopp??
Tack för svar alla!
Någon som vet var man kan köpa CB digitala gravtest med veckoindikator billigast? Tänkte testa med ett sådant på onsdag och hoppas innerligt att jag får Ej Gravid (förhoppningsvis ända gången jag behöver hoppas på det).
Hejsan! Hoppar in här...tyvärr kanske man ska säga. Men nu jäklar!! Jag och min man har bestämt att nu är det vår tur denna månad :) väntar lite med att skriva in mig i någon lista.
Ja det känns så men du får tänka att ägget kanske inte fäster förrän dag 8 och då kan inget test visa plus dag 8. Hur lång lutealfas brukar du ha?
Gulkroppen utvecklas så fort ägget släpper, och börjar direkt producera hormoner som gör att slemhinnan i livmodern ska bli gynnsam för ägget att fästa, sen om ägget blir befruktad, och borrar sig ner livmodern så är det gulkroppen som ger graviditeten hormonerna som den behöver för att växa tills moderkakan utvecklas klart och tar över.
sv.wikipedia.org/wiki/Gulkropp
Personligen dricker jag inte under tiden jag försöker bli gravid, känns inte rätt inombords och ja dricker i princip inte normalt heller så ja känns inte som att jag missar något. Finns mängder av alkoholfria alternativ som i min tycker är godare och som jag också vet inte skadar eller påverkar något i min kropp. :)
En följdfråga till alkohol. Hur påverkar rökning innan bim? Eller ja innan pos test?
Är på ÄL+4 och känner mig väldigt svullen i magen.. Kan det vara något tro?
En följdfråga till alkohol. Hur påverkar rökning innan bim? Eller ja innan pos test?