Jossevk skrev 2014-07-14 21:05:02 följande:
Du går säkert ner av en lågkaloridiet med mat också, dock är risken att du får i dig för lite ämnen som din kropp behöver för att fortsätta. Sen tror jag inte heller man kommer in i ketos med vanlig kost , och ketosen gör det mycket lättare att klara av att dricka/äta lite kalorier. Du lär säkert gå ner i vikt. Men inte säkert som sagt du får i dig allt du behöver. Är dock inte jätte påläst av hur fort man går ner i vikt och hur det blir med låg kalori kost med mat. Tycker du pulver är äckligt eller? :)
Hmm mja tycker bara att det känns onaturligt att endast äta pulver.. :) Men kanske är det som du säger... Jag kanske skulle ge det ett försök iaf. Jag tror dock inte att det kan vara hälsosamt att hålla på med det för länge. Men jag behöver verkligen en avspark av något slag.. Vill iaf komma under 70 ganska snabbt. Är van att väga 55 så jag känner mig inte som mig själv i min kropp, vägde 76.1 imorse, vantrivs rent ut sagt. INGET i min garderob passar längre och inte vill jag lägga tusentals kronor på att köpa en massa nya kläder som jag ändå känner mig ful i.. :o
Jag får nog ta o google på risker med vlcd... läste inlägget på förstasidan om sabbad ämnesomsättning och det låter ju inget vidare. Men något måååste jag ju göra för att få resultat fort så.. :) Men inte till vilket pris som helst.
Jossevk skrev 2014-07-14 20:33:29 följande:
Jag lär få pulvra ett tag med 25kgs övervikt, men det är bara att kämpa, man vet ju hur mycket man får för det. :) var längesen jag var nere på 60kg. Har helt glömt bort hur det känns att ha jeans, var nog 4-5år sen jag använde de. Så ska bli väldigt trevligt att få på sig det plagg alla går omkring med igen hehe ;)
Ja jeans är för mig ett minne blott. Leggings eller träningsbyxor och slappa linnen osv. är det som gäller för tillfället. För mig sätter det sig främst på brösten, benen, höfterna och rumpan så vill verkligen inte gå i tighta jeans om jag inte känner mig nöjd med baken.. :P