Jossevk skrev 2014-07-14 18:17:02 följande:
Jag tog en vanilj shake till middag med massa is, och kan faktiskt säga att det var gott hehe :) har massa lådor nutrilett pulver hemma, så det är bara att sätta igång och pulvra, har även beställt några påsar från slanka, för att se hur dem smakar, har bland annat tagit med deras tomatsoppa och kycklingsoppa, som ska vara varm, så det blir lite omställning mot iskalla shakes. :) Är taggad på att testa. Tycker det är skönt nu med pulvret, för man kan ju liksom dricka det socialt och öppet, för det är ju bara att säga att man dricker proteinpulver eller så hehe ;) ifall man inte vill tala om att man bantar liksom. Så ser pulvret som en fördel kommer nog aldrig gå tillbaka till dem färdiga, roligt nog sa jag att dem var godast för några dagar sen men det har verkligen ändrats hehe. :) hur länge ska du dricka? (Du kanske sagt det) heh
Ja, det är det som är knepigt med soppdiet när man är ute. Då får man helt enkelt köra på shakes, alternativt äta en kyckling bröstfile (innehåller 140 kcal). :)
Jag tänkte köra full diet i 3 veckor, sedan får jag se var jag hamnar då. Eventuellt att jag kör lunch då (typ kyckling och keso) och resten pulverdiet. Det beror på hur jag har lyckats med allt då. Man kan ju lätt bli manisk, i alla fall jag.
Tränar du något? Jag försöker "underhållsträna" typ som lätt simning, promenader, lite spontana småjoggningar, jogga upp för en trappa osv.