• mammaA93

    Oktoberbebisar 2015

    Tråd för oss med BF i oktober!

    Jag plussade i förrgår och har bf 3/10! :) Hoppas fler hittar hit och att vi kan följas åt under graviditeterna.

  • Svar på tråden Oktoberbebisar 2015
  • garin
    svejo skrev 2015-11-17 14:52:25 följande:

    Hallå sex? Vad hände med erat avslag? För att inte tala om mjölkstinna tuttar??? Känns som det hinner bli 2016 innan något händer här..


    Haha samma här...
  • Rulltrappa

    Jag hade för första gången sån oförskämd tur att avslaget tog slut efter 12 dagar. Annars brukar jag ha i 7 veckor.. Hmm, ja en tar ju inte av sig amnings-bhn direkt.


    svejo skrev 2015-11-17 14:52:25 följande:

    Hallå sex? Vad hände med erat avslag? För att inte tala om mjölkstinna tuttar??? Känns som det hinner bli 2016 innan något händer här..


  • Zchimla

    Sex?

    Svejo: samma med konstant snurrande tvättmaskin och torktumlare här med. Herrn är definitivt en liten kräkis och ja kräker på den som råkar ha honom just då...

  • mammalovis
    garin skrev 2015-11-17 09:28:03 följande:
    Ligga?! Vad är det?! smile5.gif tog oss 9 mån efter första barnet och det var då lillebror blev till... Får se när det blir nästa gång, typ... smile2.gif
    Det lät ju lite trist, men ni verkar ju ha bra odds om ni ska ha syskonverkstad.
  • mammalovis
    svejo skrev 2015-11-17 14:52:25 följande:
    Hallå sex? Vad hände med erat avslag? För att inte tala om mjölkstinna tuttar??? Känns som det hinner bli 2016 innan något händer här..
    Ja, avslaget var ju en udda historia här. Det höll på i 8 dagar, tror jag det var, sedan tog det paus i några dagar och kom igång igen för att sedan bli minimalt så jag undrade om det var över eller om jag läckte annat. Nu är det väl en halv vecka sedan jag slutade med trosskydd. Lilleman är 6 veckor på torsdag. Sist hade vi nog sex efter 4 veckor när lillasyster kom.

    Brösten trodde jag också hade lagt sig. I början rann det ju så fort jag tog bort trycket från amningsinläggen och då kände jag mig inte särskilt fräsch. Sedan har det varit lugnt, men sedan åt han tätt igår och genast blev det mer igen. Idag släppte han tutten när jag skulle gå och hämta telefonen. Det tog en stund innan jag fattade varför han såg nyduschad ut i ansiktet och det fortfarande kom i en tunn stråle. Så jag känner mig inte minsta sexig. Jag tänkte tanken att ge ett paket med kondomer till fars dag, men orkade inte. Sedan vet man heller aldrig här när sömnen väl infinner sig för lilleman och han sover sina 1-2 timmar eller 3 minuter. Börjar han skrika gör han det oftast med besked. Så kombinationen med sömnbrist, eftersom jag har svårt att lägga mig vid 8-9 och inte får sova till 9 med tanke på äldsta som studsar upp vid 7, så finns ingen lust här alls. Tyvärr blir det ju inte bättre med preventivmedel heller.

    Ska ni andra satsa på syskon eller ska ni fixa preventivmedel på återbesöket. Jag var inne på p-stav då vi väl gjort vårt, men bm menade på att jag skulle få lika mycket blödningar som med Cerazetten, så det tyckte hon inte var att rekommendera. Hon var inne på spiral, men jag tycker man mest hör om de som får problem med det, så det känns inte så lockande, så blir nog minipiller igen, tror jag. De fungerade ju utan mens första 6 månaderna i alla fall.
  • mammalovis
    svejo skrev 2015-11-16 21:07:44 följande:
    Ja här går tvättmaskinen varm med tanke på att jag har ett kräkbarn som inte bara kräks ner sig själv utan alla andras kläder med:)

    Av ren nyfikenhet undrar jag lite hur ni tänker med föräldraledigheten? Hur länge ska ni vara hemma? Hur många föräldrardagar tar ni per vecka? Delar ni med pappan? Vi har här hemma delat exakt lika på de två tidigare barnen men nu har vi båda nya jobb så vi har inte riktigt bestämt ännu.
    Ja, här finns också en kräkis. Varje dag går minst en body, haklapp och pyjamas åt. Handdukarna hinner väl ibland torka till mellan varven och återanvänds. De små från IKEA fungerar inte den här gången utan det krävs tjockare och större då han matar ut så det väller ut. Oftast klarar jag mig hyfsat i alla fall, även om han ger samma signaler för att han är hungrig som innan han kräks, så han har spytt mot bröstet ett antal gånger. Så här gäller att ha en handduk hängd i bh-kanten för att inte bli blöt av både tur och returen. Idag lyckades han också bajsa ner mig i bärselen, då det läckte både uppåt och på sidan.

    Apropå föräldraledighet, så blir det väl jag som tar det mesta. Jag jobbar i skolan och sambon är enda heltidsanställda med full kompetens i företaget, och handleder de andra 2, så det hade väl fungerat att han vore ledig 1-2 dagar per vecka beroende av väderlek, men det är ju inte så lätt att genomföra i praktiken med flexibla dagar som kan bestämmas dagen innan. Med förra barnet var han föräldraledig/hade semester när jag sommarjobbade och tänkte ta en del dagar under vinterhalvåret, men det blev aldrig av. Å andra sidan var han sjukskriven för sin Crohns/Ulcerös colit första halvåret innan han opererades.

    Nu är väl frågan om jag ska börja arbeta i oktober efter höstlovet någon dag i veckan för att lättare kunna få plats på förskolan eller vänta till januari. Risken finns ju oavsett att barnen hamnar på två olika förskolor och äldsta på skolan, i värsta fall i 3 olika stadsdelar. Nu i början har jag tagit 5 dagar, innan jag vad föräldralönen hamnar på och hur väl jag håller budgeten.
  • Zchimla

    Jag har ju IVF-barn för mina äggledare är tilltäppta så här blir det helt enkelt inget preventivmedel alls. Skulle det helt mirakulöst bli en graviditet så tar vi den chansen istället, för det ska liksom till just ett mirakel.

  • Rulltrappa

    Jag har varit på återbesök och fått tid för sterilisering. Jag fyller snart 34 och jag skulle ha stora problem att ta hand om fler barn än de 4 jag har nu.

  • Embla twopointoh

    Precis som mammalovis så hade mitt avslag ett uppehåll på några dagar för att sedan sätta igång igen. Efter fyra veckor slutade det helt.

    Så, nu väntar jag på mensen. Tidigare så har första mensen kommit max någon vecka efter att avslaget upphört, och blir det så denna gången också så borde det komma när som helst. Preventivmedel behöver vi inte krångla med, eftersom jag steriliserades i samband med snittet. Hurra, säger jag bara!Glad Det ska bli SÅ skönt att slippa tänka på det!

    Igår var dottern fem veckor, och idag tränade jag mitt första kampsportspass. Så underbart att vara igång igen, även om jag såklart tar det väldigt försiktigt. Det kändes bra i magen, men jag fick ont i fogarna, det tar säkert ett tag innan de läkt i hop. Jag har fortfarande svårt att lyfta på benen, sitta i skräddare och liknande.

  • mammalovis
    Embla twopointoh skrev 2015-11-17 21:56:31 följande:
    Precis som mammalovis så hade mitt avslag ett uppehåll på några dagar för att sedan sätta igång igen. Efter fyra veckor slutade det helt.

    Så, nu väntar jag på mensen. Tidigare så har första mensen kommit max någon vecka efter att avslaget upphört, och blir det så denna gången också så borde det komma när som helst. Preventivmedel behöver vi inte krångla med, eftersom jag steriliserades i samband med snittet. Hurra, säger jag bara!Glad Det ska bli SÅ skönt att slippa tänka på det!

    Igår var dottern fem veckor, och idag tränade jag mitt första kampsportspass. Så underbart att vara igång igen, även om jag såklart tar det väldigt försiktigt. Det kändes bra i magen, men jag fick ont i fogarna, det tar säkert ett tag innan de läkt i hop. Jag har fortfarande svårt att lyfta på benen, sitta i skräddare och liknande.
    Nä, här borde det väl inte bli fler barn, då vi ändå har 4 tillsammans från 11 år och neråt, så vi borde ju skydda oss, men att sterilisera sig känns inte aktuellt. Samtidigt känns det just nu snopet att inte få vara gravid med all förväntan eller få uppleva en förlossning igen. Inte är det direkt aktuellt med en sladdis heller då vi ändå är 40.

    Ni som steriliserat er har ni så att säga känt er färdiga med barn känslomässigt eller är det ett logiskt beslut om vad som är bäst? Det knäppa för min del är ju att jag hyst samma tankar efter varje gång, men man kan ju inte skaffa barn på barn, man ska ju ändå orka ta hand om dem och helst lyckas uppfostra dem också. Det sistnämnda känns extra tufft just nu med min äldsta dotter som i princip skiter i vad jag säger och flinar. Samtidigt är det så mysigt att se hur mycket de uppskattar sin lillebror andra stunder, så man smälter.

    Ja, tack och lov slapp jag väl foglossning, så jag kunde sitta skräddare även i slutet av graviditeten, annars hade jag ju inte haft plats att sitta med magen.
Svar på tråden Oktoberbebisar 2015