• Redan47

    Redan47's samlade pärlor-resan efter plus

    Ett samtalsrum för oss som äntligen plussat genom olika donationsprogram i Europa o Sverige. Riskgraviditet i en del av landets landsting. Hur bemöts vi? Vi stöttar varandra att ta ansvar för vår hälsa. 
    Många av oss är både 40+ och 45+, där ålder är en riskfaktor. Och hur puffar vi vår självkänsla kring vårt val att skaffa barn och hanterar omgivningens reaktioner. 
    Här finns utrymme att ventilera oro och tankar kring graviditeten, blödningar, immun, blodtryck, mediciner, relationer , och allt mellan himmel o jord.

    När vi inte har någon annan att prata med som finns detta rum att sitta i en stund och dela eller bara vara. 

    Vi gjorde det! Här är tråden där resan fortsätter mot målet...Baby

  • Svar på tråden Redan47's samlade pärlor-resan efter plus
  • HRE

    Haha, till denna fantastiska sprutas "försvar" måste jag säga att den gjorde inte ett dugg ont att sätta. Nålspetsen är som en supervass skalpell så den gick rakt in. Jag hade förväntat mig värsta kratern i magen men syntes ingenting.

    Men om någon någonsin skulle ifrågasätta hur gärna man velat ha barn så kan man visa denna....

  • TyckOmMig

    HRE-den sprutan minns jag med...
    Än en gång lycka till imorgon.
    Du får gärna ha kontakt med mig privat om du undrar ngt angående tvillingarna framöver såklart allt annat också jag har ju liiite vana av mina tre tvillingpar.Bor du långt ifrån Lund?Kanske vi kunde ses live framöver om du hade velat?Hoppas du kan sova lite inatt sista natten med bebisarna i magen-kram vännen.

  • weeme

    Redan, glömde, tur det gick bra med dem i magen när du stod på näsan!

    I dag fick jag igen ett väldigt trevligt bemötande för jag är gravid och gammel, tror jag. Av arbetsförmedlingen av alla ställen, haha. Från att ha varit tvär och lite halvotrevlig så vände det över en mening när jag bara sådär frågade hur man gör sedan när man fött barn... Åh, när blir det, hur mår du osv med kvittrande glad röst, ta det nu lugnt och vila osv osv. Sådär blev jag inte bemött när jag var gravid som "ung".

  • swede

    Redan, vad läskigt att höra att du ramlat. Men skönt att höra att du verkar ha parerat det bra. En stukad fot får du leva med...skönt att det inte satte igång något och att de små verkar ha det bra. Puha...du får inte skrämmas så.

    Tack HRE för fina bilder, speciellt tack för bilden på sprutan!!! Jag ska ALDRIG mer klaga på mina fragminsprutor. Jag lovar!! Det var den största jag sett...men jag antar att man inte har något val sen. Skönt att höra att spetsen är en superbas skalpell. Alltid något. Om 5 minuter passerar jag Lund med tåget. Åh vad jag tänker på dig nu. Håller alla tummar och tår. Idag blir du mamma till två :) Lycka till!

    Weeme, vad härligt att höra att höra att du fick ett sånt trevligt bemötande! Det gör mig glad att höra :)

    Lycka till alla, var ni än befinner er!

  • Redan47

    Tog en tur till akuten m min fot idag. Den var inte bruten, puh. Men nog så påverkad. Nu vet jag att jag kan belasta den successivt. Ringde bm imorse fick rådet att kolla upp foten. Tyckte det var svårt att känna bebisar bara ettan, men så började hela magen röra sig... Inga blödningar eller vatten. Lite nojigt kändes det. 20kg övervikt och ingen balans och inte ta emot sig....va ensam hemma. Usch det va otäckt. Idag är hela kroppenmörbultad.
    Så ta det lugnt ni oxå när magen förändrar lodläget!

    Oh undrar hur hRE mår.

  • Frazze
    Redan47 skrev 2015-10-16 17:36:47 följande:

    Tog en tur till akuten m min fot idag. Den var inte bruten, puh. Men nog så påverkad. Nu vet jag att jag kan belasta den successivt. Ringde bm imorse fick rådet att kolla upp foten. Tyckte det var svårt att känna bebisar bara ettan, men så började hela magen röra sig... Inga blödningar eller vatten. Lite nojigt kändes det. 20kg övervikt och ingen balans och inte ta emot sig....va ensam hemma. Usch det va otäckt. Idag är hela kroppenmörbultad.

    Så ta det lugnt ni oxå när magen förändrar lodläget!

    Oh undrar hur hRE mår.


    Gud vad skönt att du och bebbarna mår bra! Otäckt att ramla sådär! Ta det nu lugnt och var försiktig!

    Är oxå nyfiken på hur det gått för HRE? Hon sitter förmodligen klistrad vid sina små älskade hjärtan och tittar!
  • weeme

    Redan, tur den inte var bruten heller! Hade inte varit så lägligt med all vikt och allt. Jag vurpade under förra graviditeten i slutet när jag grejade i trädgården, håller med om att man lite tappar kontrollen över balansen.

    Hoppas HRE myser!!

  • Frazze

    Dum fråga i denna tråden kanske, men är det någon som råkar ha en ovitrelle spruta som jag kan få köpa? Tänkte köra letrozol nästa cykel och då hade en ovitrelle suttit fint! Eller om ni vet någon annan som kan ha det så är jag intresserad.

Svar på tråden Redan47's samlade pärlor-resan efter plus