BF februari 2016
Nån som kan tipsa om skötväska.?
Nån som kan tipsa om skötväska.?
Jag har fått rätt små barn innan så jag köper 50 och 56. Sen har jag en outfit från newbie i strl 44 som jag tar med i bb väskan fast då tar jag med i strl 50 och 56 också för att va säker. Men min yngsta vägde 2990g och det var två dagar innan bf och på henne passade strl 44 jättebra, sen passade ju iof 50 oxå men det kan ju va kul att ha ngt som passé precis :)Äldsta vägde 3200 och det var 8 dagar innan bf. Bara för det får jag väl en stor bäbis den här gången :)
Tänk på att det är första året man kan snåla, när barnet fyllt 1 måste man ta ut fem dagar i veckan.
Jag tog 3,75 dagari veckan har jag för mig när jag snålade på som mest. Men det går ju tex att ta varannan vecka 3 dagar i veckan och varannan 4 dagar i veckan.
Idag är jag hemma med yngsta. Spände så mkt i magen och jag är verkligen komatrött.
Det känns verkligen som att bäbisen tänjer ut magen och sparkar och håller på. Filmade magen idag då han sparkade.
Hur känns era magar?
Går in i vecka 25 idag.
Kanon med lite tips! Man vill ju försöka få ihop det så smart som möjligt. Pratade med ngn som hade haft svårt att förstå sig på det där med dubbeldagar, men måste man ta ut dem? På honom lät det som att de brann inne om man inte tog ut dem innan barnet fyllt ett men det som händer är "bara" att man inte längre kan ta dubbeldagar va? Man förlorar väl inga dagar? Så förstod jag det snarare som?
Jag har två töser sedan tidigare en på sex och en på tre år. Så det blir verkligen fullt hus nu. :) början av graviditeten så har jag faktiskt mått mycket bättre än med de andra graviditeterna. Men nu känns det rigält i kroppen orkar knappt den dagliga vardagen. Så man undrat var detta ska sluta.
Vecka 30 i morgon och ska även till barnmorskan får vi se hur de går :) när hat ni nästa besök ? Nu är mina besök täta varann vecka :)
Minneli:) Okej :) hur ofta får man lyssna på hjärtljuden? Görs de varje gång? Ja har mätt magen å lyssna 1 gång men är bara andra gången ja är där efter ultraljudet nu så :) sen funderar ja lite på om 104/70 elr 80 verkligen är bra i blodtryck själv tycker ja de är väldigt lågt då ja alltid i hele mitt liv typ legat på 140/80 . Å visst de sjunker när man är gravid men så mkt ? Bm säger de är perfekt men ja känner mig osäker för är lite konstigt i huve i bland :/
Hej tjejer, kul att läsa om alla bm-besök och att de flesta verkar må bra trots vissa krämpor
Jag har en fråga till er omföderskor: hur har det känts när era barn har fixerat sig? Jag är bara i v 28 men har känt det som att liten har "borrat" ner sig igår och idag. Samtidigt har jag haft en hel drös sammandragningar (varav en del faktiskt har gjort ont!), hugg i ena ljumsken och ont i ryggslutet. Kan det vara så att han håller på att fixera sig eller vad kan det vara?
Var hos bm idag, vecka 26 (25+1)
10 kg upp och 25 mätte magen.