mandolini skrev 2015-12-10 15:35:39 följande:
tack så mycket!
Dagen innan jag plussade "ordentligt" tog jag ett test och tog med till sängen, vi satt och kollade på film och jag sa hela tiden "jag ser något, ser du? de är ett plus på g..ser du?!"
På morgonen tog jag ett till test som var ännu lite tydligare och på rasten tog jag som sagt ett till och då var det ingen tvekan!
När min sambo öppnade paketet sa han "är det sant...?" kollade på monitorn som visade gravid och då sa han "ÄNTLIGEN!" haha
Jag tror inte det gått in för mig än..och jag är så himla rädd att något ska gå fel, jag är ju än så länge bara i slutet av vecka fyra. Men idag slog både tröttheten och illamåendet till, idag skulle jag "egentligen" haft mens, molvärk i magen har jag haft sedan några dagar och jag har blött lite smått till och från sedan jag plussade, men det kan tydligen vara så..var det så för dig i början?
Jag ska faktiskt träffa barnmorskan redan om lite mer än en vecka. det här är så himla spännande och läskigt på en och samma gång!
Ljuvliga nyheter för er
Jag hann inte få mens från p-stopp till plus, inte heller har jag haft spottings eller blödningar, så där kan jag inte vara något stöd för dig. Däremot verkar det vara väldigt vanligt att man har det och att det är ofarligt. Det är dock bra att prata med barnmorskan och sen se så att allt ser bra ut. Såklart. Jag var FRUKTANSVÄRT trött fram till v 11-12. Svårt att äta stora portioner, kaffet smakade INTE gott och illamående på kvällarna. Däremot släppte det för mig in på trimester två. Håll ut kära vän!

skatergirl81 skrev 2015-12-10 17:08:00 följande:
Kul att få veta kön!! Så spännande! Skönt att du mår bra och mysigt att känna bebis sprattla och få lite mage, förstår vad du menar med fluffig för den är ju så i början, jag längtar också efter att ha en mysig liten kula på magen. 3 kg är ju ingenting så då har du skött dig bra
Med mig är det lite upp och ner, ibland är jag väldigt deppig och orolig över att vi inte lyckats än. Men brukar kännas bättre när äl kommer och man kan göra ett nytt försök.
Känns som att man bara går och väntar hela tiden!
Tack, det känns himla bra

Vi får se vad barnmorskan säger idag. Först nu börjar också magen bli jämn. Jag har dubbel livmoder med barnet i den högra. Så nu börjar jag känna lite action precis till vänster om naveln. Min lilla klimp där inne...
Jag förstår precis känslan. Som en ytterst otålig person, står jag inte ut med att vänta. I nästan alla sammanhang. När man är redo-redo, så är det frustrerande att behöva vänta. Nu kanske jag blandar ihop det men om ni närmar er ett år av försök snart så skulle jag redan nu skicka egenremiss till IVF-kliniken. Det är ju ofta väntetid och skulle ni plussa så kan ni boka av.
En vecka kvar till BIM. Hoppas! Jag försöker kolla här då och då för att se hur det går.