Emzaan skrev 2016-02-23 15:21:50 följande:
[quote=76366760][quote-nick]Elenic skrev 2016-02-22 21:10:54 följande:[/quote-nick]
Jag skulle bokat biljetterna men betalat med ett kreditkort, så att man får ett avbokningsskydd (får man oavsett biljettyp). Om då bebis föds med något som gör att bebis inte kan resa får ni tillbaka pengarna mot läkarintyg.
Jag reser mycket och gärna med barn under 1 år. (Sen blir det korta resor när de är mellan 1 och 3.) Vi ska åka på en 3-4 veckorsresa till bl.a. Hawaii i oktober/november och har bokat (än så länge namnlös biljett till bebisen då, så lägger man bara till namn sen).
[/
Nämen just det, vi har ju pratat om Hawaii tidigare. Det är dit vi också tänker oss. Vi har hittat bra biljetter under december januari . Visst hade ni varit där förut? När jag tittar på boende är det ju väldigt dyrt. Tips? Vi hade gärna åkt tidigare under hösten men det blir så svårt med skolan. Såg att du också har 2 skolbarn, hur gör ni?
Nämen, vad skoj! Vilken ö/vilka öar tänker ni er?
Vi åker ju över höstlovet och tar ledigt en vecka innan, en vecka efter. Iom att barnen går i 4:an och 7:an i höst så har de inga nationella prov, så det funkar. Vår skola brukar vara bra på att skicka med uppgifter att jobba med osv. också.
Hur flyger ni? Kan verkligen rekommendera att flyga direkt via Los Angeles, så att det bara blir en långflygning och sen en kortis (6 timmar) ut till Hawaii.
Ang. boende så är det ju billigare i november än över jul, helt klart. (lågsäsong) Men jag rekommenderar STARKT att inte boka hotell utan lägenhet via t.ex.
homeaway.com eller airbnb. Förra gången vi var där bodde vi t.ex. på Maui i en tvåsovrumslägenhet med stort badrum, fullstort kök, rent och fräscht och nyrenoverat, tvättmaskin/torktumlare, städning varje dag och så för strax över 1000 kr per natt (för oss alla fyra tillsammans). Då bodde vi precis vid havet och vid ett jättefint poolområde, så riktigt hög klass. Så det är väl mitt bästa tips, skippa hotellen...