Frida Li skrev 2016-02-29 09:19:02 följande:
Ja det stämmer det med fårskinnet. Jag har har ett speciellt "foder" som ligginsatsen är klädd i, i min teutonia vagn, jag tror det räcker. Annars har jag oxå någon slags skinn (ej äkta men något som neonatalavdelningen använder som har samma effekt som fårskinn. Sen får bebisen ha Fleeceoverall o filt. Sen har jag sånt skydd på som man sätter på ligginsatsen.
Tack! :) Vad bra, det låter ungefär som jag tänkt ha det också! Undrar hur länge man använder fleeceoverallen... Beror ju på temp förstås... Men redan i maj är det nog för varmt?
Blev lite paff häromdagen då alla kläder vi haft utlånade och trodde vi skulle få tillbaka visade sig inte finnas kvar hos dem! :o Har därför fått beställa lite nytt så det känns som jag blivit lite "galen i" att köpa fina kläder, filtar osv till bebben.

Är ju så kul, kanske särskilt när man vet att det är sista barnet...