Anonym (bojan) skrev 2015-09-04 21:31:48 följande:
Fördelar? Det finns ju mellanlägen och olika grader av känslighet. "Normalempati" innebär exempelvis inte att man blandar in "ologiska känslor" eller inte kan förhålla sig nyktert till saker eller situationer. Jag tycker det känsloläge som du beskriver att du har låter tomt, kallt, cyniskt och inlevelselöst. Jag är inte avundsjuk på dig.
Rent krasst så känner du eller de som du bara något för de som ger dig/er något, folk som du/ni har någon funktion av. Hur skiljer det sig från psykopatiska personlighetsdrag?
Personer med psykopatiska personlighetsdrag inser visst att andra människor har känslor. De har bara inte förmågan att själva känna dem på samma eller liknande sätt. Just därför vet många av dem också hur man manipulerar andras känslor. Eftersom de inte ofta inte har några skrupler och inte känner något för andra så går det ju också bra att manipulera och utnyttja till sin fördel.
Folk med denna typ av personlighetsdrag brukar inte ha eller vilja ha insikt i hur de är.
Du känner inte mig överhuvudtaget, så försök inte att sätta någon diagnos på mig är du snäll.
Jag bryr mig inte om min familj för att jag drar någon större nytta av dom än vad dom gör av mig. Jag skulle göra precis vad som helst för min familj oavsett om jag fick något tillbaka eller inte. Så kom inte med en massa sjuka påståenden tack.
Man är ingen psykopat för att man inte gråter över ett dött barn som man inte har någon som helst anknytning till. Fattar du hur många människor det är som dör varje dag under helt vidriga omständigheter? Skulle du gråta över varje bild om det fanns några?