• Ice Age

    Bim aug 2016

    Någon som är i planeringsstadiet? Vi har två flickor födda 12 och 15 och nu hoppas vi på en bebis senvår/början av sommaren 2017

    Med första var tanken att börja försöka efter att jag kommit igång att jobba efter studier, men första veckan på jobbet så plussade jag, det blev bra ändå. Med tvåan så hade vi tänkt köra igång på sommaren men blev nojiga av att flera i vår omgivning hade svårt att bli gravida så vi börja tidigare och plussade i slutet av maj istället. Nu väntar vi på nästa mens sen kör vi igång(för en till vinterbebis skippar vi gärna ????).

    Det var lite om mig, något mer i samma tankar?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-07-12 07:51
    Bimlista: www.familjeliv.se/forum/thread/76791085-bimlista-aug-2016

  • Svar på tråden Bim aug 2016
  • ohhello

    När jag plussade med dottern var jag på väg till ett spinningpass, mensen var typ en vecka sen och jag testade bara för att jag råkade ha ett test hemma sen jag trodde jag var gravid någon månad tidigare. Blev så chockad, tog en bild och skickade till mamma och stängde av telefonen. Efter träningspasset hade jag massa meddelanden och missade samtal från henne. :D Mannen fick veta på kvällen, hade ju slängt bort testet i all hast så fick gräva i soporna efter både test och bruksanvisning för att han skulle tro på det. Vi försökte ju inte ens den gången, jag tempade bara på skojs skull för att hålla koll på min kropp.

    Med nästa barn blir det väl något kul som involverar första barnet. Har spanat in tips på Pinterest. :)


    Rosenblad skrev 2016-08-22 17:22:06 följande:

    Fy alltså. Sitter och kollar på "First Pregnancy Announcements Surprise" på youtube och stor bölar. Länge väntat på den dag jag ska få berätta till min man och familj. Väntat 11 månader. Känns som det aldrig kommer hända. Vill kunna berätta denna veckan!!! BIM Torsdag. Hur ska ni när blir gravida berätta eller hur har ni berättat? Jag funderar på att köpa små strumpor och skriva en lapp typ "vi ses i Maj".. Omg vill!!!!!


  • FyrAAAA
    Onix skrev 2016-08-22 17:36:55 följande:

    plussade idag på bim -4, överlycklig!


    Massa massa grattis! Nu måste du dela med dig Hade du några känningar eller tecken mellan äl o nu som gjorde att du misstänkte ett plus!
  • Teresiat

    Nu prövade jag också... Hade hållt mig 3 timmar innan test, BIM -4... Vet inte vad jag ska tro. Lägger in bild när jag sitter vid en dator lite senare.

  • Guffy78

    Är det någon som har fått spök på babyplan testa tidigt test? Hur säkra är dom? Och om teststrecket kommer lite efter angiven tid är det vanligt att den är falsk?

  • miilap

    Hej alla :) Stort grattis till alla som har plussat!

    Hoppas det är okej att jag hoppar in här.
    Är på ÄL+7 och har BIM den 29/8. Har sen ägglossning haft molande värk varje dag, alltså i sju dagar. Ibland har det varit en ganska mild värk och ibland en riktig mensvärksmärta, det sticks och drar också. Jag brukar ha ont ett par dagar runt äl men aldrig att det sitter i så här länge. Har även ömma bröst men det det brukar jag ha mellan äl och mens.

    Igår fick jag en gråtattack. Sambon satt och kollade en viktig fotbollsmatch på datorn. Då kommer klumpiga jag och går förbi och fastnar i datorsladden och drar ut den så skärmen blir alldeles svart. Går direkt och slänger mig i sängen och börjar storböla för jag känner mig som en sån dålig person som gjorde så han missar 1 minut av matchen haha.

    Dum som jag är testade jag idag på eftermiddagen som visade minus (såklart haha) men det är ju sååå svårt att hålla sig.

  • Väntar på magen
    Guffy78 skrev 2016-08-22 19:13:06 följande:

    Är det någon som har fått spök på babyplan testa tidigt test? Hur säkra är dom? Och om teststrecket kommer lite efter angiven tid är det vanligt att den är falsk?


    Jag köpte ett "testa tidigt" test och provade. Visade neg, men efter ca 10 min kunde jag ana ett svagt streck. Jag fick mensen i Torsdags så det var ett sk spökstreck.
    Cb digitala test visade neg. Men det finns ju ändå chanser att "spökstrecken" visar sig vara riktiga :)
  • Teresiat

    Ärligt, vad tror ni? BIM -4, ej morgonbesök på toan utan togs för en liten stund sedan.. Samma test men den undre bilden är med blixt och den andra bilden är utan blixt. Ej mixat med bilden i övrigt.. 



  • copycat
    Teresiat skrev 2016-08-22 19:22:16 följande:

    Ärligt, vad tror ni? BIM -4, ej morgonbesök på toan utan togs för en liten stund sedan.. Samma test men den undre bilden är med blixt och den andra bilden är utan blixt. Ej mixat med bilden i övrigt.. 


    Skulle tro att det är positivt!:)
  • Onix
    FyrAAAA skrev 2016-08-22 18:49:11 följande:

    Massa massa grattis! Nu måste du dela med dig Hade du några känningar eller tecken mellan äl o nu som gjorde att du misstänkte ett plus!


    Tack!! :D jag trodde verkligen inte det skulle ta sig, det var vårt första försök. Men min dotter kramade om mig imorse och då kände jag hur öm jag var i brösten så då var jag tvungen att testa mig idag. Visade klart och tydligt ett plus!! Hur går det för dig? :D