Cacek skrev 2017-01-03 12:33:03 följande:
Någon mer än jag som har problem att gå upp i vikt?
Jag är i vecka 17+5 och jag gick ner 1kg under de första månaderna men nu är jag tillbaka till min vikt innan jag blev gravid, 69 kg och jag verkar inte komma över den. Börjar bli oroliga att något fel, men magen växer, även fast jag inte har en stor mage så ser man att den växer.
Börjar fundera på om det är muskler som börjar försvinna för jag var van vid att träna 2-3 dagar i veckan på gymmet men sen jag blev gravid så har jag varit så trött att jag inte orkat. Men nu är tröttheten över så jag ska försöka ta mig dit igen och träna, då kanske vikten går upp igen.
Jag har gått upp ca 3 kg fastän det knappt syns något på magen. Det verkar vara väldigt olika och allt verkar normalt :) Det kan säkert finnas samband med att du tränat mindre, låter rimligt!