• Anonym (Mamman)

    Vill inte att de ska åka utomlands

    Jag har en son på 20 år. Han och hans flickvän har snart varit ihop i 1 år och de ska efter sommaren åka utomlands bara de två (till Kroatien) och då är flickvännen 17 år.

    Jag kan ju inte göra något åt det faktum att de ska åka utomlands, men jag tycker inte om att de ska göra det. Flickan är bara 17 år och hennes föräldrar tillåter att hon far utomlands utan vuxen närvarande? Tycker att det är märkligt. Min son har bara varit till utlandet en gång förut så jag litar inte på honom i utlandet heller, att han hittar och sånt.

    Jag vet inte men jag är orolig för att de ska tappa bort sig eller något. Sen tycker jag också att flickan är för ung för att åka utan föräldrarna, men de tillåter ju detta så det finns ju inget jag kan göra? Men kunde ändå inte låta bli att tänka på det.

    Vad tycker ni om det här? Finns det något jag kan göra? Har sagt till min son att "ska ni inte vänta tills *namn* blir 18" och då blir han bara sur.

  • Svar på tråden Vill inte att de ska åka utomlands
  • Anonym (Mamman)
    Praktisk59 skrev 2017-05-14 20:11:19 följande:

    Din son har bara varit utomlands en gång ?

    Du borde anmällas till socialen !


    Hahahahhaahhahaa
  • Anonym (Mamma2)
    Anonym (Mamman) skrev 2017-05-14 20:15:49 följande:
    Men är DU efterbliven? Jag krav att han har bara varit utomlands 1 gång så han kanske inte vet så bra hur man hittar.
    Hittar han i Sverige? Kan han prata? Läsa en karta?
  • Kuddebarn
    Miss Skywalker skrev 2017-05-14 20:14:17 följande:

    Hon har ju en vuxen närvarande, din son. Är din son efterbliven på något sätt eftersom du tror en 20-åring ska tappa bort sig?


    Nja, man är knappast vuxen när man är 20 år. Myndig är man däremot.
  • Kuddebarn
    Anonym (Mamma2) skrev 2017-05-14 20:15:16 följande:

    VAD är du orolig över? Antar att det är en charterresa? Din son är 20, inget barn! Hon är 1 år från myndig så jag förstår att föräldrarna låter henne resa.

    Har din son något handikapp?


    Flickan borde inte få resa. Hon är endast 17 år. Hon vet ingenting om utlandet.
  • Jalqopp22

    Vad exakt är det som gör att du inte litar på din son? Brukar han vandra iväg och tappa bort sig eller? Var iväg när jag var 17 i Grekland med två tjejkompisar. Var inga problem alls! Att resa är inte så komplicerat som du gör det till.

  • Kuddebarn
    Jalqopp22 skrev 2017-05-14 20:20:23 följande:

    Och exakt vad ska hon veta om "utlandet"???


    Det räcker med att hon och ts son blir osams? Hur kan man ens låta sin omyndiga dotter resa iväg? Tycker att det är märkligt.
  • Anonym (Mamma mu)

    Oroa dig inte,de kommer att klara sig! Som alla säger här,han är 20 år,hon är snart 18 ,låt dem utforska på egen hand och låt dem växa med eget ansvar. Någon gång måste det bli den första,deras tid verkar vara nu. Från en mamma till en annan - våga släppa taget.

  • smulpaj01
    Kuddebarn skrev 2017-05-14 20:18:18 följande:
    Flickan borde inte få resa. Hon är endast 17 år. Hon vet ingenting om utlandet.
    DU vet väl ingenting om vad flickvännen vet om "utlandet"? Min son har rest minst 2ggr per år sedan 6 månaders ålder och bott med mig i andra länder.
    Han hade fått resa utan mig idag när han är 16 år!
    Men ts son verkar ha nån form av problematik och då är det såklart värre.
  • modsey

    Såvida de är normala unga vuxna utan grova utvecklingsstörningar ser jag liksom inte problemet. Kul att de reser ju!

Svar på tråden Vill inte att de ska åka utomlands