Anonym (Jvx) skrev 2025-05-21 15:13:07 följande:
Hade ts kunnat ta frågan - har du varit otrogen , ens ? Nu var det ju inte det han sa men hade hon blivit lika hysterisk då för man anklagar ju henne! Man måste väl ändå kunna fråga något sådant om man känner oro.
Nu gjorde ju inte mannen det. Han bad om ett test. För han känner väl en oro. Och om han gjorde det lugnt och sansat så tycker jag inte att han gjort något fel? För hur ska han kunna veta att det är hans? Och med den reaktionen, då hade jag med krävt ett
Känner mannen oro är väl något skevt eller? Tilliten? Finns den? Ska man bli arg då?
Ts är i slutet av en graviditet, i ett mångårigt förhållande. Inget som framkommit här tyder på att mannen har faktiskt skäl att misstänka nån otrohet.
Hon har rätt till sina känslor och reaktioner.
Att känna sig ifrågasatt när ens man/sambo utan något uttalat skäl begär ett faderskapstest i detta läge är för mig (och många i tråden) fullkomligt förståeligt.
Ts man/sambo har självklart även han rätt till sina känslor men måste även faktiskt vara beredda och ta konsekvenserna av sitt handlade .Och förklara sin oro.
Det har han inte gjort.
Hade faderskapstest varit något som han principiellt ville ha (som många av er för fram som argument)borde väl ändå frågan väckts för länge sedan.
Det är plumpt att göra det så här sent i graviditeten, med risk för både barn och mamma.
Han har kanske sina skäl men varför framför han inte dem då?
Jag tror att det är ganska många som skulle bli kränkta av frågan "har du varit otrogen" om den ställs helt random utan något förklarligt skäl.
Vem vill vara med någon som går runt och ställer den frågan utan att ha gaaaaanska mycket på fötter.
Ett förhållande ska ju vara baserat på tillit.
Och en sådan fråga skadar tilliten. Det bör man vara medveten om när man ställer den.