Anonym (Skorpan) skrev 2025-07-29 18:48:33 följande:
Hej Miniblomma,
En abort är för de flesta tungt oavsett anledning. Finns säkert många här som delar din erfarenhet, kanske har du någon vän som gjort abort som du kan prata med?
Tycker också det är intressant det här med ?produktionssex?. Jag kan känna igen mig i en del du beskriver, min kille har tyckt att det känns läskigt med barn sen vi träffades men det har blivit bättre ju mer vi pratat om det samt att fler av hans vänner har fått barn och nu är det till och med han som säger ?jag vill ha en sån? när vi ser en bebis, så mysigt!
Med det sagt så har vi landat i att jag har koll och han lever på som vanligt, jag testade säga till honom en gång att jag var nära ÄL och även om han blev taggad av tanken på att det kunde bli en bebis så blev pressen för stor. Jag hade känt samma om pressen låg på mig att komma om jag ska vara ärlig. Det är bara andra cykeln vi försöker så försöker att inte få för mycket tunnelseende för bebisberkstaden men det är svårt hahah
Ja, jag har kompisar som jag kan prata med, även om de inte själva gjort abort, vilket är guld värt. Ensamheten jag känner över det är nog mest att det bara är jag sörjer aborten. Vännerna är såklart ledsna för min skull, men det känns jobbigt att det för sambon är en axelryckning och inte en förlust. Han har ju inte heller varit sprängfylld av hormoner och det har nog inte känts helt på riktigt för honom, även om han var med genom hela processen och såg den lille pojken när han kom ut? Själv går man och undrar hur han hade varit som person och tänker på att han varit några månader gammal nu.
Känner verkligen igen mig i det du skriver! Det känns som att allas killar bara från början varit taggade på barn och det har inte varit några diskussioner, medan man själv bara hoppats att han ska börja tycka att barn är lite gulliga ändå - så man blir ju så himla glad när de där kommentarerna kommer!
Och det där med att känna pressen blir så tydligt när man sätter sig i killens skor, som du säger! Att inte få tunnelseende känns helt omöjligt hur mycket man än försöker ibland dock, haha. Jag är bara på äl + 6 och kommer på mig själv att kolla vilket datum det är flera gånger om dagen som om det skulle göra att jag kommer närmre bim. Det gör inte saken lättare att vi ska vara bortresta med familj veckan fram till bim, så jag kan inte heller testa tidigt denna gång, utan får helt enkelt invänta mensen för att få svar. Jag måste helt enkelt lära mig att leva mer som vanligt, så jag inte blir helt tokig!