ananaspajas skrev 2026-03-06 17:48:17 följande:
Så underbart!!
Så häftigt när det plötsligt verkar gå bra efter år av längtan och missfall🥹❤️
Ska ni ta reda på könet vid RUL? Jag tror nog att vi ska göra det. Det fanns chans att se på vårt UL i onsdags i och med att jag var i 13+5 men min livmoder lutar bakåt så var för långt ifrån mätinstrumentet för att kunna se redan. Någon annan som också har bakåtlutad livmoder? Gör tydligen att magen syns lite senare och stämmer helt med mig. Ser ut som vanligt fortfarande. Vill bara att det ska synas!!
Den som utförde KUB sa inget om bakåtlutad, och då jag själv tycker jag har en ordentlig mage redan antar att jag inte har det! Tycker själv det är jobbigt att magen syns redan, och detta trots min övervikt 😅 Oroar mig att folk bara tänker att jag är ännu större än vanligt, och ibland tror jag att jag inbildar mig att det är en gravidmage när det egentligen är min vanliga.. men vet ju samtidigt att mina vanliga byxor är alldeles för små just nu, så är nog bara hjärnspöken!
Det ska vi! Jag är nyfiken av mig och min fästman ännu mer, så vi kämpar att vänta tills RUL 😅 Jag har trott att det är en pojke hela graviditeten men på sistone har jag haft en magkänsla att det är en flicka, och enligt NUB-teorin är det en flicka. Men vågar inte hoppas/ tro för mycket innan jag vet säkert. Vill mest veta kön så vi kan börja kalla bebis vid namn så det känns mer på riktigt!