Hej..Goa Familjen..mitt i natta..
Här har det varit fullt upp heela dagen...ojoj..men det har bara varit trevligt.
Hur har ni haft det idag då? Bra Bra Bra hoppas jag..
Vilka snyggingar det var i AB idag då..så Mycket Kärlek..Tilles Kärlek..
Hoppas allt går bra inför morrondagen, begravningsceremonin, och minnesdagen.. att det blir precis som Ni vill ha det..jag tror det kommer att bli så fint, för det handlar ju om Tille, om Er..och Er Kärlek..det Vackraste..
Jaa, idag har jag varit överallt, och ingenstans..först var vi ute och gick i det fina vädret,bonden P-O hade fått 7 st lamm hittills, och när vi var där så vankade det omkring en tacka som det började bli dax för..P-O sa att nu kommer jag att va vaken i några nätter framöver..sen så gosade vi med kaninungarna..ojoj, vilkna ulltottar..Melle var helnöjd..och mamma med.
Sen var det dags för middag..och sen så åkte jag hem till kooonstaapeln , ni vet, vi satt och fikade och funderade på vad vi skulle hitta på en så vacker dag som denna..så vi åkte en snabbis till köpcentrat..jag gjode en "Therese"..snabbt som ögat plockade jag åt mig ett par jeans och en virkad tröja..och vips! så var köpet klarrrt..det gick ju bra det där, att jag inte shoppat så tidigare, och det vart inte lika dyrt heller för den delen, hann inte gå och titta på nåt mer att köpa..hehe..
Sen så bestämde vi oss för att åka till Nors Kyrkogård, där ligger både Mia`s och min pappa begravda..så vi gick till våra pappor och stod där och pratade och funderande en stund..mmm..
och så började vi prata om Livet och Döden..att det enda man Vet med 100% säkerhet, är just det att man kommer att Dö, vare sig man vill eller ej..men jag sa det..Ja, inte vet jag, men jag tror inte att jag skulle hjula om det en dag kom nån och sa att Nu..Nu gott folk har vi uppfunnit ett piller som gör att Ni kan Leva i 2000 år..minst..jösses..nej, Take me away..men vi var överens om, båda två att i minneslunden vill vi ligga..det känns så fritt där..man är överallt..Så vi gick till minneslunden.. dom hade ställt en jättefin Ljushållare i gjutjärn där, så fin, åtttkantig..med plats för hur många ljus som helst..inramat i glaas, så att varken vind, regn eller snö kan komma åt och släcka Ljuset..och då gör jag en sak, helt utan att tänka på Vad..jag öppnar dörren till Ljushållaren och kollar om det går att snurra på den så att man kan nå att sätta Ljuset vart man vill..och då säger Mia;..Jaa, den funkar, va bra..hahaha..åh, vad vi skratta..den funkar..för oss, när vi kommer att få träffa Tille igen..för det var ju Tille vi hade i våra tankar där vi gick på den vackra & fridfulla Kyrkogården..så tyst..och leendes..med Tankar kring Livet & Döden..
Jaa, det var "lite" om min dag det.
När jag kom hem vid 21:30 så sussa Melle så gott och Janne kika på Tv:n..så mysigt..
Nu hoppas jag på att Ni får en så bra dag som Ni bara kan få imorron, goa Ni.. mamma Therese & pappa Nicklas..Ni har varann, och det är inte illa alls det..som Ni Älskar..det kanske blir tufft, men Ni tar Er Igenom..Ni tar Er Igenom..Ni är ju Tilles mamma & pappa..de som Älskar, Kämpar, Gråter, Skrattar och Tror..på Livet, på Kärleken...på Framtiden..det är Bra det..
SÅ nu bäddar jag ner Er alla så Varsmat, Mjukt, Tryggt och lite Leendes..
Ett steg..dag för dag..
Sov så Gott..Familjen Kärlek..
Jag sjunger God natt God natt, jag sjunger God natt...God natt..
Tille..i mitt Hjärta..Go natt stjärnan..