God cares skrev 2009-07-03 00:26:43 följande:
Några frågor bara, som jag inte riktigt förstått. Om jag har ett "vanligt" brödrecept, hur får jag det då till bakmaskinskrecept? Ska jag räkna ihop så att ingredienserna väger t.ex 750 eller 1000 gram sammanlagt? Och hur noga är det, om det t.ex blir 1050 gram, fungerar det ändå? Nu har jag ju beställt en Tefal XXL och den går ju upp till 1500 gram, men ändå.
Mitt tips är att börja med ett basrecept som följer med maskinen för att lära dig maskinen och dess proportioner. Sen kommer du att kunna experimentera utifrån ditt eget basrecept.
För att räkna om ett vanligt recept till bakmaskinen så är det lättaste att utgå från mängden degvätska. Ett vanligt recept brukar innehålla 5 dl degvätska och för att få ett bröd på 700-750 g så används 3 dl degvätska.
Mitt basrecept ser ut så här:
1,5 tsk torrjäst 5 g
7,5 dl vetemjöl 450 g
1,5 tsk salt 9 g
2,1 tsk strösocker 9 g
1 tsk olja 7 g
3,0 dl vatten 300 g
ca 5 g (ca 1,5 tsk) torrjäst. Grovt bröd kräver mer jäst, vitt bröd mindre.
420-450 g mjöl (ca 7,5 dl mjöl totalt), eller rättare sagt "torra varor", varav minst ca 1/3 bör vara vetemjöl för att hålla ihop det bäst. Det kan vara även gryn, kross, kli, fröer, nötter, russin m.m.
6-8 g (1-1,5 tsk) salt
ca 10 g (2-3 tsk) socker, kan även vara sirap, honung eller russin. Kan uteslutas men förbättrar jästegenskaperna. Jäser bort.
ca 5 g fett. Kan vara olja, flytande margarin eller en klick smör
ev. 1-3 tsk brödkrydda, t.ex. anis, fänkål, pomeransskal, kummin mm. även örter, vitlök, riven ost...
300 g (3 dl) degvätska, vilket vanligtvis är vatten eller mjölk, men även kan vara fil, yoghurt, juice, öl eller t.o.m överbliven soppa.
Som du ser så anger jag även vikt. Jag bakar alltid efter vikt eftersom det är lättare och ger bäst resultat eftersom det blir mer exakt. Jag ställer helt enkelt degbunken på en digital köksvåg och häller i efterhand (nollställer emellan ingredienserna).