mamma till 3 små skrev 2009-05-11 21:57:23 följande:
jag har använt receptet som följer med å varit jäte noga m ed att vattnet är tillräkligt varme men icke blir såå sur.. fins det ett snabb bröd vill jag kunna göra det ska ta 58 min..
Har man bakmaskin behöver man inte värma degvätskan. Det fixar maskinen (degen värms).
Jag har inte själv provat snabb-programmet eftersom jag sätter bakmaskinen på timer och kan på så sätt styra när jag vill ha det klart. Om jag missar det och vill göra ett snabbt bröd brukar jag istället göra ett bikarbonatbröd baserat på fil (eller mjölk). Det går snabbt, drygt en timme. Det är INTE avsett för timer eftersom det behöver lite hjälp med blandningen och gräddas sedan direkt (ingen jäsning).
Här är ett recept på ett sånt bröd:
Grahamslingonlimpa
15 g (1 msk) bikarbonat
180 g (3 dl) vetemjöl
270 g (4,5 dl) grahamsmjöl
Ev. 6 g (1 tsk) salt
14 g (1 msk) smör eller margarin
250 g (2,5 dl) mjölk, fil eller yoghurt
2,5 dl lingonsylt
Kör degprogrammet i 10-15 minuter tills det är en jämn smet. Stick ner en liten slickepott el dyl. efter halva tiden och rör om för att få upp allt mjöl från hörnen. Peta även ner eventuellt mjöl från sidorna.
Baka medium i 1 timme.