• reb80

    lyxfällan

    Hej sitte nu och kollar på tv3.
    Det är Lyxfällan!!
    hur kan folk göra göra slut på sina pengar och sen inte bry sig.

    men en liten nyfiken fråga.
    killen(martin) nån som vet var han kan vara ifrån. tycker jag känner igen han.

  • Svar på tråden lyxfällan
  • Runguska

    Jag gillade också dagens program. Det tråkiga tycker jag bara är den där kommentatorn som måste berätta vad de sagt i programmet redan. Gärna två gånger dessutom... Jag tror att de kommer att få det bra faktiskt - något jag känt mig tveksam inför gällande de andra. Gemensamt är väl dock att fallen är ganska enkla ändå, bra inkomster och massor av onödiga utgifter. De borde hjälpa personer som satt i knivigare situationer, men de kanske inte uppstår så ofta?

  • Tristanya

    Seroc -- dom söker ju nya personer/familjer nu till nästa säsong, o jag tror att fler barnfamiljer och familjer som verkligen har det dåligt ställt kommer ställa upp då! nu vet ju fler vad programmet handlar om och kanske därför kommer söka till nästa omgång!
    annars kan man ju hoppas att det blir så! för jag tycker också att dom borde hjälpa personer som verkligen sitter i en svår situation och där det fattas pengar och inte där det bara handlar om överkonsumtion!

  • Kamikazee

    Jag har också lagt märke till att de flesta som medverkar i programmet har haft löner på närmare 30 000 kr. Då tjänar man ju knappast dåligt. Och sedan lyxkonsumerar de massor.

    Jag skulle gärna vilja se hur de skulle hjälpa en ensamstående mamma med tre barn som jobbar som undersköterska och får ut knappa 12 000 i månaden, bor i hyresrätt och som för att klara några extremt jobbiga månader tagit ett GE-lån eller nåt, samt ändå inte lyckats betala räkningar som nu hamnat hos kronofogden. Det skulle verkligen vara något att bita. Sedan skulle jag jubla när kvinnan och hennes tre barn får åka på lyxsemester till bahamas på slutet - för på semester har de aldrig haft råd att åka på.

  • Bei Bei

    Neeej, missade progerammet igen (missade förra veckan med) Vet någon när det går i repris?


    ♥ Ronja ♥
  • Tristanya

    Bei Bei -- 4/12 går det i repris, på måndag alltså! vet dock inte vilken tid men kanske går att se på tv3:s hemsida!

  • Bei Bei

    Och tack du med, vi skrev samtidigt Kl 15:30 går det. *skriver in i almenackan*


    Tristanya skrev 2006-11-30 21:36:33 följande:
    Bei Bei -- 4/12 går det i repris, på måndag alltså! vet dock inte vilken tid men kanske går att se på tv3:s hemsida!
    ♥ Ronja ♥
  • Rokka Jill
    jag måste bara få påpeka innan ni klankar ner på dom.. hur lätt det är att hamna där..
    vi satt NÄSTAN i samma situation..
    min sambo e lastbilschaufför o plockar ut en 23-28.000...
    när jag jobbade plockade jag ut mellan 11-13.000
    vi började att unna oss saker.. givetvis inget på avbetalning.
    sparade.. ja.. 1500???

    en gång satte vi oss ner o gick igenom räkningarna..
    vi räknade ut att 10-15.000 bara "försvann"...
    vi gjorde ingen ordentlig budget.. utan bara kollade i någorlunda form..
    o jo.. matpengar... iochmed han e på resande fot MÅSTE han äta ute..
    65:- per dag fem dagar i veckan..
    plus frukost o så..
    så 100 per dag.
    500 i veckan..
    visst jag gjorde ju mackor som han åt på måndagen. men ändå..

    i mina samt helgens matdagar la vi ut ca 3000:-!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    så vi hade MATkostnader på 5-6000:-!!!(då var vi bara två pers...)
    vad åt vi?? inget speciellt.. hade bara alltid skafferi plus frys o kylen full.. precis som vi var tio pers...
    sen handlade vi allt på maxi för att det var så bekvämt.
    nu handlar jag allt på willys o lidl..
    skaffat icabankkort plus så att jag ändå får poäng..
    o våra matkostnader har sjunkigt drastiskt.. fast vi har fått barn..

    nu sparar vi nästan tiotusen varje månad..
    problemet är att man inte realiserar tack vare kortet hur mycket man faktiskt spenderar..
    att se över sina inkomster o utgifter behöver man alltid göra.

    tack o lov gick det aldrig så långt att vi tog saker o ting på avbetalning...
  • TvåM

    Kamikazee skrev: "Jag skulle gärna vilja se hur de skulle hjälpa en ensamstående mamma med tre barn som jobbar som undersköterska och får ut knappa 12 000 i månaden, bor i hyresrätt och som för att klara några extremt jobbiga månader tagit ett GE-lån eller nåt, samt ändå inte lyckats betala räkningar som nu hamnat hos kronofogden. Det skulle verkligen vara något att bita. Sedan skulle jag jubla när kvinnan och hennes tre barn får åka på lyxsemester till bahamas på slutet - för på semester har de aldrig haft råd att åka på".

    Håller med om att det skulle vara intressant men det skulle nog inte platsa i detta program, som ju trots allt heter Lyxfällan.

Svar på tråden lyxfällan