• Ninis

    Gemensamma promenader i Gustavsberg - del 2

    Vill Du hänga med på barnvagnspromenader i Gustavsberg?

    Varje tisdag kl 11:00 träffas vi vid anslagstavlan utanför Gustavsbergs kyrka. Vi brukar gå ca 30 min - 1 timme och avslutar sedan med lunch på någon restaurang i närheten.  Vid dåligt väder hittar vi på något annat tillsammans, t ex lunch i Mölnvik, Forum Nacka eller något liknande. Håll utkik här i tråden på förmiddagen samma dag vi träffas så bestämmer vi plats och aktivitet när det är dåligt väder.

    Alla är hjärtligt välkomna!!!

    BABYCAFÉ (För föräldrar med barn under ett år)

    Gustavsbergs församlingsgård
    Måndagar:
    10.00–12.00 (7-10 månader)
    Torsdagar:
    13.00-15.00 (1-6 månader)

    ÖPPEN FÖRSKOLA
    För mamma/pappa och barn tillsammans. schema ht 2006

    Gustavsbergs församlingsgård
    Tis: 9.00–13.00
    Ons: 12.30–15.00
    Tors: 9.00–12.30

    Tiderna kommer från Svenska Kyrkan, Gustavsbergs församlings hemsida www.svenskakyrkan.se/gustavsberg/barn.htm

    Kommunens Öppna förskola  (ligger vid Markörplan)

    Öppettider:
    Tisdagar: 13.00 - 15,30 (babygrupp 0-6 mån)

    Torsdagar: 8.30 - 12.00 (Öppen verksamhet)
    13.00 - 15.30 (Babygrupp 6-12 mån)

    Fredagar: 8.30 - 13.00 (Öppen verksamhet)

    www2.varmdo.se/Resource.phx/plaza/publica/inv...

    Kommunens öppna förskola
    www2.varmdo.se/Resource.phx/plaza/publica/inv...  Babycafé (öppnar 11 november 2006) Adress: Orions väg 1 (Mölnvik)Ligger närmast sjön, bredvid den nyöppnade Hund- och Kattbutiken.

    Öppettider:
    mån-fre 10-16
    lördag  11-15


    * Stolt mamma till Engla född 7 mars 2006 *
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-11-27 16:16:34:
    Fr o m tisdagen den 28 november har vi en ny mötesplats. Vi träffas numera utanför biblioteket (Runda huset) eftersom det är en mera central mötesplats. (Alltså mötesplatsen vid kyrkan gäller inte längre).
  • Svar på tråden Gemensamma promenader i Gustavsberg - del 2
  • Carina75

    HubbaBubba: Ja, vecka 5 var verkligen i senaste laget. Vi saknar också sångstunderna jättemycket. Onsdagar låter bra annars. Då kan jag i varje falll vara med varannan onsdag. Jobbar 50% nu, dvs. mån + tis och varannan onsdag fram till maj då Jonathan (N:s pappa) kommer att vara hemma heltid. Du kommer att vara föräldraledig ett bra tag till om jag inte minns helt fel?

    Singhis: Låter ju jättebra att ni har möjlighet att träna på lunchen. Verkligen en bra förmån. Vi har inget sånt på mitt jobb men jag ska nog försöka få lite träningsbidrag och komma igång med träning jag med. Behöver bli av med ett antal kilon och få bort den pluffsiga hängbuken

  • Amanda

    Kikar in en sväng från jobbet

    Började jobba i går och det var roligt att komma tillbaka, alla hälsade mig välkommen och frågade massor om barnen.

    Kommer jobba ons - fre varje vecka och vara hemma med V mån - tis (Maken är hemma när jag jobbar och jag är hemma när han jobbar).
    En jätte bra uppdelning som maken och jag har kört med de andra 2 barnen också.

    V hade varit med Maken till jobbet igår då han hade ett sedan länge inbokat möte men det hade gått bra, V hade krypit/gått runt och pillat på det mesta

    Någon "checklista" med mattider och sånt har jag inte skrivit och skulle heller aldrig göra det.
    Maken är vet när V ska äta/sova (han är ju hemma på helgerna och ger V mat och lägger honom när han ska sova). Dessutom så märker man ju när de börjar bli hungriga eller trötta.
    Jag tror dessutom att Maken skulle ta illa upp om jag la fram en lista på hur han ska sköta sitt eget barn.

    I tisdags var det dags för 10-mån kontroll.
    V väger nu 10590 g och slog ihop klossar, visade att han kunde göra piceppgreppet och visade dessutom att han kan stå själv på golvet utan att hålla i sig och att han går ut med möbler samt tar några steg utan att hålla i sig

    Tänk vad stora våra barn börjar bli!


  • Charlott29

    Amanda:


    Ja tiden bara springer iväg! Läskigt när man tänker på det. Vad kul att det kändes ok att komma tillbaka till jobbet. Jag börjar ju snart också. Jag och min sambo pratade ett tag om att dela upp veckorna, men insåg sedan att inte någon av oss skulle kunna koppla av från jobbet de dagarna vi var hemma så vi bestämde oss för att ta helt föräldrarledigt bägge två istället. Vi har båda sådana jobb som det är lätt att "ta med sig hem" och sitta och klura lite på...


    Någon 10-månaderskontroll fick Vincent aldrig gå på, men han ska på 1-årskontroll nästa vecka. Har dock smygvägt/mätt honom: 75 cm lång och 9775 gram, dagen före sin 1-årsdag!

  • Amanda

    Charlott29:
    Ja det känns faktiskt riktigt ok att komma tillbaka till jobbet.
    Har ju varit hemma lääänge då dottern är snart 5 år, sonen 3 ½ år och V är snart 11 mån så jag har knappt hunnit jobba något mellan barnen (när jag väntade äldsta sonen så blev jag helt sjukskriven från v 6 tom bf då jag hade blödningar).

    Bytte även jobb när jag var alldeles nygravid med V så jag hann bara jobba 7 mån på nya jobbet innan jag gick på mammaledighet.

    Skönt att Ni kan ta med lite jobb hem och sitta och klura på, då kan man ju jobba hemifrån ibland.
    Jag brukar ha "läse-dagar" hemma ibland då jag läser igenom nya lagar, paragrafer, handböcker och sånt som man aldrig hinner göra på jobbet. Har även jobbat hemifrån ibland och gjort nytt utbildningsmaterial som jag använder i jobbet så ibland kan jag också jobba hemifrån.
    Men det är lätt att man inte jobbar när man är hemma utan gosar med barnen, åker och fikar med någon kompis eller åker och shoppar i stället och så blir man sittandes halva natten i stället när Maken och alla barnen sover...

    När ska du börja jobba?
    När ska Vincent börja på dagis?

  • Charlott29
    Amanda:
    Jag börjar jobba den 1 februari - om exakt 3 veckor!
    Vincent ska börja dagis efter sommaren. Tommy ska vara pappaledig tills dess.

    Ja då har du inte hunnit jobba mycket? Men om ni inte ska ha fler barn (!?) så hinner du ju jobba en del innan det är dags för pensionen
  • Amanda

    Charlott29:
    V ska också börja på dagis efter sommaren i aug/sept ungefär.

    Hihi nej de senaste 5 åren har jag inte jobbat så mycket.
    Och några fler barn blir det absolut inte!! 3 st räcker gott och väl.
    Så jag hinner jobba måååånga år innan det är dags för pensionen (närmare bestämt 33 år.... )

  • Ninis

    I dag blev det en heldag med bvc-mammorna. Först åkte jag och Engla till Coop och handlade mat vid 11-tiden. Sedan åkte vi hem till en av mammorna så Engla kunde äta lunch där innan promenaden. Sedan promenerade vi 1,5 timme och gick sedan hem till en annan av mammorna och fikade. Blev kvar där till 16:00. Promenerade sedan tillbaka hem till den andra mamman och hämtade bilen där, så vi var inte hemma förrän 17:00. Packade upp maten, lagade mat, och nu är jag helt slut. Har inte en endaste gnutta kraft kvar så jag hoppas verkligen att Engla tänker sova hela natten. Annars överlever jag inte morgondagen. Känns verkligen att man knappt sovit någonting de senaste två nätterna.

    I dag sov Engla 1 timme på förmiddagen. Var tvungen att väcka henne eftersom vi skulle åka och handla. Hon var jättetrött och behövde nog sova mer. Sen sov hon bara en halvtimme på eftermiddagen. Så vi får se hur natten blir. Det brukar bli en jobbig natt om hon sovit dåligt på dagen.

    Nu ska jag gå och lägga mig. Orkar knappt hålla ögonlocken uppe.


    * Stolt mamma till Engla född 7 mars 2006 *
  • Ninis

    Jag somnade på två röda strax efter 20:00. Sen vaknade jag av gallskrik kl 22:00. Då var J inne hos Engla för hon drömde och vågade inte somna om i sin säng. Så han kom in med henne till vår säng och då somnade hon om nästan på en gång. Men hon for omkring som en skottspole så jag kunde inte sova. Klockan 01:30 fick jag nog och lade mig i gästsängen. Hade svårt att somna om så det tog nog en halvtimme innan jag somnade. Sen vaknade jag av mig själv kl 05:08, det är väl av vanan, antar jag. Halvsov sedan till 05:50 då Engla vaknade. J frågade om jag kunde gå upp med henne för han hade inte sovit mycket under natten. Engla hade vaknat till vid 4-tiden oxå. Fortsätter hon att sova så här oroligt får vi nog turas om att sova i gästrummet, annars kommer man att gå under!

    I dag ska jag sova vid 9:30 när Engla sover. Ska sedan till babycafét och fika med bvc-mammorna.

    På söndag ska hela familjerna hem till en bvc-mamma. Vi ska ha knytis så papporna får träffas lite nu när mammorna snart börjar jobba. Vi ska ha med oss pajer. Jag ska göra tacopaj.


    * Stolt mamma till Engla född 7 mars 2006 *
  • Ninis

    Morrn morrn!

    Hade nästan gett upp hoppet om att de bra nätterna skulle återinfinna sig. Men i natt har lilla Engelen sovit från kl 20:00-06:10 utan ett pip och inga nappistoppningar! Konstigt nog känner jag mig lite småtrött ändå. Kanske behöver två sådana nätter i rad för att bli utvilad . . . . Knepet verkar vara att få Engla att sova mycket på dagen verkar det som (låter ologiskt), hon sov ju 4 timmar i går på dagen.

    Det verkar bara vara jag som skriver här nu . . . . .  hallå hallå, var har ni tagit vägen?


    * Stolt mamma till Engla född 7 mars 2006 *
  • Amanda

    Jag är här
    Har ju skrivit 3 inlägg på denna sidan

    Det var länge sedan det var en promenad så jag tror att det är lätt att man inte skriver i tråden längre då...

    Jag är hemma måndagar och tisdagar så jag är med om någon vill promenera

Svar på tråden Gemensamma promenader i Gustavsberg - del 2