Gormorgon alla!
Maxpax: Mamma/barn gympan låter ju jättebra, det skad et nog bli när det väl är dags, men hur snabt efter förlossningen rekomenderar de att man kan börja med det? vet du?
Kotten: Gud vad jag lipade när jag läste din förlossningsberättelse. Det gick verkligen undan!
NU är det väl min tur snart ändå?!... I går var jag ju på fl på kontroll(40+15), allt var bra (de kollade hjärtljud och fostervatten, och mitt blodtryck, som hade gått upp lite, men fortfarande var helt normalt).
Blev lite uppskrämd när jag kom dig då de säger " var det dig vi eventuellt skulle sätta igång?" Nej det har det inte varit något tal om! som jag. Jag vill helst inte bli igångsatt utan vill ju helst att det ska komma av sig självt.
De uppskattade storleken på bebisen till 4500g, så en liten tjockis blir det nog, fast huvudet var normalstort sa de.
(bebisen har en lång pappa att brås på (1,94) så det är kanske en lång bebis)(stor mage sa de) (barnet alltså, inte makens
Men dock så pga storleken så vill de också att det ska komma igång av sig självt, då blir värkarna kraftigare sa de och det kan behövas när det är stora barn. (Fast de sa också att måtten ju inte är helt säkra, det kan vara både något mindre eller någort större).
Nästa tid till kontroll är på måndag (imorgon) vid 10. Då skulle de nog även kolla livmodertappen.
Detta blev vist långt.
HA det bra alla / Kram kram