• HeddaBigBum

    Go Fika!

    Här håller Go-Fika-gänget till!

    Det hela började med en ljuvlig liten tjej i november 2004. Några månader senare hade skaran fyllts på med 4 supersöta flickor till och 2 minst lika gulliga pojkar!

    Men vi var inte nöjda där! Oh no! Här produceras småsykon på löpande band!
    Hittills har 4 bakats klart, en kanske är på G i skrivandets stund , och en är fortfarande på jäsning! Flört
    ... och fler lär det bli... planerade eller inte!! Räcka ut tungan
    Life is what we make of it. Always has been, always will be.
  • Svar på tråden Go Fika!
  • Maria från Bahia

    Pratade med polisen igår. Fick inte tag på lokala polisen, de hade hunnit stänga. De rekommenderade att anmäla alternativ att polisen för noteringar och kollar upp/utreder mm. Jag fördedrar det för jag vill inte bli personligen inblandad. Jag är ärligt talat (kanske låter larvigt) rädd för vad de kan göra emot oss/barnen. Pratade med mamma som gjort samma sak. Hon hade ungar i samma ålder som trackasserade henne när hon hade cancer och när hon röt åt dem så började de kasta upp kondomer på balokongen, snöbollar etc. Hon pratade med polisen och visst ungefär vem den ena var. Ett par veckor senare fick alla brev hem och alla utom ledaren kom och bad om ursäkt och inget mer hände. Dock var ingen anmälan gjord utan mer att de blev mer skrämda. Föräldrarna syntes dock aldrig till i det hela. Minns när jag var liten, då var man rädd för föräldrarna. Nu får man vara orolig att man blir skjuten, får huset nerbränt eller nåt om man gör något.......

  • HeddaBigBum

    Maria:
    Ja, jag kommer då inte döma dig för att du inte vill konfrontera föräldrarna. Det hade jag inte heller haft mod att göra.
    När vi var nygifta i USA och bodde i vår första lägenhet hade vi en parkeringplats under tak, som var vår. Ganska ofta stod en annan bil parkerad där. Vi visste inte vems, och det var ett ganska stort lägenhetsområde, så vi kände inte för att knalla runt och knacka dörr. Vi satte lappar på framrutan om att det var vår plats och bad dem flytta bilen. Efter ett antal gånger ringde vi ett tow truck company och de kom och bogserade bort bilen.
    Dagen efter var baklyktorna och en ruta sönderslagna på min bil. Det var ju uppenbart att det var ägaren till bilen som gjort det, men det går ju inte att bevisa.
    Det är så jäkla trist att man inte vågar anmäla/konfrontera av rädsla för vad som kan komma tillbaka. För oss blev de ju definitivt dyrare att agera och "claim what was ours." Helt sjukt ju!


    Life is what we make of it. Always has been, always will be.
  • Maria från Bahia

    Idag har jag varit på Me&I kick-off hela dagen. Det var superskönt att få en break från barnen en dag och "jobba" och få ny energi.
    Åååh så fin denna kollektion är. Hade inte tänkt shoppa för mkt till barnen men det blir nog mer än planerat
    Ni kan tjuvkika på onsdag på www.meandi.se om ni tycker om deras kläder. Lite fler plagg till mammorna också denna säsong.
    Det var superkul och utbildande. Vad mycket man fick lära sig om tillverkning och material. Jag har inte kunnat så mkt innan men nu känns det som om man vet lite mer
    Ska bli såååå kul att visa upp kollektionen!!!!!

  • Maria från Bahia

    Idag har jag varit på Me&I kick-off hela dagen. Det var superskönt att få en break från barnen en dag och "jobba" och få ny energi.
    Åååh så fin denna kollektion är. Hade inte tänkt shoppa för mkt till barnen men det blir nog mer än planerat
    Ni kan tjuvkika på onsdag på www.meandi.se om ni tycker om deras kläder. Lite fler plagg till mammorna också denna säsong.
    Det var superkul och utbildande. Vad mycket man fick lära sig om tillverkning och material. Jag har inte kunnat så mkt innan men nu känns det som om man vet lite mer
    Ska bli såååå kul att visa upp kollektionen!!!!!

  • HeddaBigBum

    Kommer omlottkoftan för kvinnor tillbaka??? *vill ha!!* Jag köpte den till Alexis på me&i-partyt hos Mia.

    CIMG1586.jpg Running on the dock is fun! picture by HeddaBigBumCIMG1609.jpg Snack time! I love bananas!! picture by HeddaBigBum


    Life is what we make of it. Always has been, always will be.
  • Fragglerock

    Go´kväll mina vänner!

    Som de säger: Borta bra men hemma bäst!

    Vi har haft en kanonvecka med massa sol och salta bad... hmm, låter som reklam typ!

    I söndags kom vi fram men tyvärr bestämde sig min resväska att ta en liten omväg via FYRA (4!!!) andra flygplatser! Vi kom ju till hotellet strax efter lunch men min väska kom inte fram förren måndag kväll. Så hela söndagens och måndagens vackra väder fick jag inte ta del av riktigt så som jag hade tänkt.

    Jomen tänker ni då, varför inte köpa en ny bikini! Jo, nu ska jag berätta om resultatet av vår utlandsstudie.

    1) Silikon måste vara billigt i de öststaterna för alla "Svetlanor" hade kaboOOm till rattar.
    2) Tyg måste vara dyrt för de har bara råd med string och då menar jag det minsta lilla tyget man kan tänka sig. Samma gäller tyvärr för herrarna , för vem fan vill se ett hårigt ryss-skrev typ! Yikes!
    3) De tycker på fullaste allvar att vidbrända toplesstuttar på stranden är högsta mode. Ligger de efter och är kvar på 80-talet eller börjar jag bli gammal?!?!
    4) De har tydligen inte nån koll på att rökning dödar. Man börjar dagen med 4 läbbiga cigg och det sköljer man ned med 8 baljor kaffe.

    Hur ska jag nu koppla det här till bristen på bikini? JO, om man endast lever på cigg och kaffe så blir man inte fet direkt. Så hade jag varit en liten 36:a så hade jag hittat massa fina (string) bikinisar. Men NJAAAÄÄÄÄÄÄ! Dä vill ja inte ja liksom! Så jag fick svettas lite tills min jävla väska kom.

    Apollo stog väldigt högt på min dödslista under söndagen kan jag lova. Första budet fick vi av en liten snärta på flygplatsen som inte nog med att han svarade fel, var jävligt otrevlig oxå. Hon menade på att vi minsann skulle kontaka flygplatsen själva och hålla på och dona för att sen ta taxi t/r för nästan 1000:- för att hämta väskan.

    Ehh, HELL NO!

    Jag sa till att eftersom jag måste lämna från mig väskan så är den ju faktiskt deras ansvar efter att jag checkat in - inte mitt. Om jag ändå ska göra allt om det blir problem då kan man ju lika gärna ta en flygstol och boka hotell själv. Det är ju servicen man pröjsar för. Men då hade hon nog slutat lyssna när jag kom till den delen... *suck*

    Roligart, eller roligt och roligt egentligen, men när jag skulle anmäla väskan som förlorad. Då fick man gå till en liten bulgarisk tant i en liten bur som pratar noll engelska. Har ni sett Sällskapsresan när man får peka på en skylt, först med färg på väskan. Peka på svart ruta. Sen på modell, peka på halvstor, och så vidare. Helt jävla korkat komiskt! Den kvinnan skulle jag då ringa till och fråga om min väska enligt Apollobruden! Jamen hallå! Hur fan skulle det gå till då?!?!? AAAAAw...

    I alla fall. Där Apollo släppte av oss mötte vår otroligt festlige och karismatiske hotellägare upp. Han svänger upp i en vräkig Merca av S-modell och hojatar "Oh - mamma mia, thank you very  much". Han är som en seriefigur typ med håret på ända. Han kör oss det hela kvarteret !!! som det är - kunde ju lika gärna gått men ok då. Får ju åka snygg bil!

    Rummet är fint med utsikt över poolen. Tyvärr fick vi inte nån rund säng *attans* men det funkade ändå! *hih*

    Kris som ägaren heter hjälper oss att ringa flygplatsen eftersom vi inser att vi inte komma kunna kommunicera med damen med alla skyltarna som man skulle peka på! Damen säger att det är Apollos problem och inte vårt. Danne blir skitarg och ringer Apollo igen. De menar att det är bara att vänta. ÖÖöh, jaha. Sen ringer han igen senare på kvällen då får han veta att bagaget kanske kommer till på onsdag. Då blir jag så jävla arg rent ut sagt. På måndagen går han ned till deras kontor där han träffar en kille som uppenbarligen kan läsa innantill och ger oss korrekt info om ersättning och så vidare. Tyvärr kan inte heller han ge svar på frågan NÄR!!!!!! Så där håller det på typ.... tills vi senare på kvällen får en jättetrevlig tjej som säger att "va vet ni inte om att väskan är på väg från flygplatsen med budbil?" Men va fan!!!! Ni sa ju att vi skulle hämta dem? Nähä, så går det ju inte alls till enligt henne. Fatta själva! Lika många gånger som man ställa frågan lika många gånger fick man olika svar! *morr*

    Väskan kom till sist och vi har solat massor, och det var ungefär 26-28 grader i vattnet. Stränderna var jättefina och jag skulle helt klart åka dig igen.

    Maten var sådär... efter att ha försökt vara openminden så käkade jag pizza resten av veckan. De kryddar ju maten dåligt och allt va så flottigt! Yikes!

    Agaton har inte frågat efter oss alls Förvånad på hela veckan och har haft så himla kul! Han och farfar är som ett och de har gjort massa skoj. Men han tyckte nog det var gött att komma hem och när vi låg och gosade i sängen när vi skulle sova så sa han:
     "saknat dig mamma"!

    Hade jag vetat att det skulle gå så här himla bra hade jag åkt på semester för länge sedan!


    Oh no... do you think I was born tomorrow?!? ~Junior Gorg~
  • HeddaBigBum

    Nanny:
    Förutom första 1½ dagen, så låter det ju supermysigt!!!

    En familj på en parallell-gata kom hem från Bulgarien igår och en av flickorna hade flätat hår med pärlor inflätat. Sååå fint! Vid sådana ögonblick drömmer jag mig tillbaka till tja 10-årsåldern när man ABSOLUT skulle gjort något sånt utomlands.


    Life is what we make of it. Always has been, always will be.
  • Maria från Bahia

    Hedda: Den koftan var den finaste i hela kollektionen!! Håller med!
    Den är inte med i höstens kollektion, vet ej om den kommer igen, men fina svettisjackor får hålla värmen nu

  • HeddaBigBum
    Maria från Bahia skrev 2007-08-06 09:22:11 följande:
    Hedda: Den koftan var den finaste i hela kollektionen!! Håller med!Den är inte med i höstens kollektion, vet ej om den kommer igen, men fina svettisjackor får hålla värmen nu
    Life is what we make of it. Always has been, always will be.
  • HeddaBigBum

    Linn var på dagis idag och det var det enda Luke pratade om sen igår kväll då han fick reda på att hon skulle komma. Hon har varit ledig i några veckor.
    Vi kommer in på gården och barnen är ute. Linn är på andra sidan gården och när Luke & Linn får se varandra utspelas värsta scenen från en Hollywoodfilm.
    LIIIINN!
    LUUUKE!
    Det springer mot varandra med armarna rakt ut och sen värsta kramen . Sen såg vi inte röken av de två mer .
    Tyvärr så kommer Linn börja  på storbarnsavdelningen i september.

    Och Agaton kan väl inte gärna varit svår att lämna idag heller? Han var så sprallig och visade sina nya silverskor så stolt så stolt!

    Igår kissade faktiskt Poppy på pottan! Hahaha!
    Hon tycker pottan är så rolig och sitter gärna på den (med kläderna på). Igår innan nattningen tog jag av henne blöjan och den var torr. Så jag satte henne på pottan för skojs skull och någon minut senare kissade hon.
    Men snacka om en förvånad och förvirrad 1-åring! Hahaha!! Hon kollade misstänktsamt "vad hände??", ställde sig upp och ville sen ta på kisset.
    Dino och jag sjöng livat "the pee pee song" och dansade. Först tittade hon på oss med ögon som tefat och undrade nog om vi totalt fått fnatt, men sen började hon klappa med och tyckte vi var roliga. Räcka ut tungan


    Life is what we make of it. Always has been, always will be.
Svar på tråden Go Fika!