• elvinaOstefan

    Skulle du köpa ut?

    Om din tonårsdotter/son på ca 15-16år ska på fest, och ber dig köpa ut alkohol, gör du det då? Om du nekar så får du till svar "Okej, då får jag väl köpa HB och riskera att bli blind istället, eller kanske ännu värre - dör". 
     


    Devin, det finaste vi har ♥
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Skulle du köpa ut?
  • Majasmamma07

    Det vet du ju inte, min mamma hade knappast koll på allt jag och syrran hade för oss. Men visst...det finns ju änglar=OP


    Guldrosen skrev 2008-09-15 21:15:46 följande:
    Nej! Aldrig!Att langa är kriminellt. Där jag bor har polisen gripit många langare den senaste tiden. Jättebra tycker jag. Till er som köper eller skulle kunna tänka er att köpa ut har jag en liten fråga: Skulle det inte bli väldigt pinsamt om man blev gripen av polisen och dömd till fängelse för langning?Jag är så lycklig och tacksam över att mina tonåringar (16 o 18 år) inte dricker alkohol. De kan ha roligt tillsammans med sina kompisar utan att dricka.
  • idisb
    jazzy skrev 2008-09-15 21:11:07 följande:
    Usch jag blir lite "mörkrädd" när jag läser att några kan tänka sig att köpa ut...Hoppas verkligen att ni tänker om , & INTE köper ut till era barn.
    nä det tror jag inte, jag ha sett den sidan av de som inte fått av sina föräldrar och den är värre
  • jazzy
    idisb skrev 2008-09-15 21:21:34 följande:
    nä det tror jag inte, jag ha sett den sidan av de som inte fått av sina föräldrar och den är värre
    finns väl alltid undantag...men tycker inte det är ett skäl att köpa ut iaf!
    3 barnsmamma
  • Nintendo
    Guldrosen skrev 2008-09-15 21:15:46 följande:
    Nej! Aldrig!Att langa är kriminellt. Där jag bor har polisen gripit många langare den senaste tiden. Jättebra tycker jag. Till er som köper eller skulle kunna tänka er att köpa ut har jag en liten fråga: Skulle det inte bli väldigt pinsamt om man blev gripen av polisen och dömd till fängelse för langning?Jag är så lycklig och tacksam över att mina tonåringar (16 o 18 år) inte dricker alkohol. De kan ha roligt tillsammans med sina kompisar utan att dricka.
    Nej jag hade inte tyckt att det var pinsamt att bli dömd för langning. Om jag bryter mot lagen så har jag en anledning till det och den står jag för. Jag tycker att det är bättre att köpa ut så jag har lite "koll" på vad som dricks istället för att låta ungen köpa en massa mög. Givetvis kommer dem att dricka annat också men säkert inte lika mycket.
  • CaMi

    NEJ säger jag i dagsläget. Och sedan blir det utegångsförbud ifall h*n vill fara på fest för att dricka hb. Säger jag idag alltså. Men A är bara 2 år än, så vad vet jag egentligen.

  • lyckligmamma

    nope aldrig köpa ut!!!

    . när vi var 12, jag o några tjejer, så tyckte deras fräldrar att det var bättre att köpa sprit till oss, o att vi satt i deras rum och drack och var ute o sprang... så vi satt i deras rum ofta o drack vodka eller hembränt.
    De var rädda om oss, när vi var inne så kunde inget hända oss ju

  • Nicole Bitchie

    Ja, jag hade köpt ut.
    Bättre att hon får en kontrollerad mängd, "kvalitets" alkohol än något skit som man inte vet vad det är. Oavsett hur man gör kommer de ändå att dricka, sprit är inte direkt svårt att få tag på i den åldern men den spriten man kan få tag på svart kan innebära en hel del risker, därför anser jag att det är bättre att köpa ut och ha visst kontroll.

    Mina föräldrar hade en ganska liberal inställning till sprit när jag var tonåring, sprit var ingenting som var förbjudet och därför lockade det ej heller så som det gjorde vissa andra.

    Jag var aldrig någonsin asplakat eller liggandes spyende i något dike, jag blev aldrig heller hämtad av snuten eller magpumpad - vilket många, många av mina vänner med sk "ansvarsfulla" föräldrar blev. Tro det eller ej, men det som hade de striktaste föräldrarna var också de som flippade mest.

  • lyckligmamma

    jag skulle inte köpa ut pg avegna dåliga erfarenheter, av mig o många andra vänner

    jag vill inte ta ansvar om det händer nåt när barnet har alkohol i kroppen

    och man ska inte köpa ut! Lag på det!

    Barn är duktiga på att tjata till sig mer o mer, har man börjat köpa ut så kan det bli en massa tjatande i efterhand.... "du gjorde det förra gången, gör de igen

  • Guldrosen
    Majasmamma07 skrev 2008-09-15 21:17:57 följande:
    Det vet du ju inte, min mamma hade knappast koll på allt jag och syrran hade för oss. Men visst...det finns ju änglar=OP
    Jo, jag vet faktiskt att mina barn inte dricker. Vi bor på landet och de måste alltid hämtas. Det har hänt att de ringer oss mitt i natten och vill att vi ska hämta dem för att de andra festdeltagarna är för fulla och de tycker inte att det är roligt på festen längre. Givetvis åker vi och hämtar dem då. De har inte behov av att supa. De och deras närmaste vänner kan ha roligt utan alkohol.

    Jag tycker personligen att man talar om för sina barn att man inte kan ha roligt utan alkohol därför skickar man med dem alkohol.

    Så visst finns det änglar...
  • vampyria2

    Nej aldrig i livet och som tur är så vet mina tjejer det och skulle aldrig komma på tanken att enns fråga Fundersam
    Vet en del kommpisar till mina döttrar vars föräldrar gör det och de ungarna är alltid de som är fullast, men likväl så tror föräldrarna att de gör sina barn en tjänst Fundersam

    Kul om det händer något och ha varit den som har handlat ut till dem Fundersam

Svar på tråden Skulle du köpa ut?