• Svar på tråden Nodejas Babes och Bambinos
  • Jesster
    Svag: Willa fick banangröt häromdagen. Hon tittade riktigt skeptiskt på mig och undrade mest vad jag sysslade med
    Den som söker han finner - www.google.se
  • VIP

    Ska till amningscentrum på sös nästa vecka så de får kolla ställningn och om jag behöver antibiotika.

    Stora killen Sid! och willa som redan fått gröt snart är det ju Alice tur, kära nån vad snabbt det går

    susanne: svårt. spontant tänkte jag linnebyxor men sen tänkte jag på din klänning och den är väl i ganska fint material? då kanske kostym passar bättre?

  • Meria

    Jag ska ha en enklare klänning i stil med din (som var urläcker förresten), Jimmie kommer köra linnekostym, han har en beige han tycker om så säkert en sån. Här är en linnekavaj han hade på syrrans bröllop, han har pratat om att ha samma stil på bröllopskläderna:

    jimmie.jpg


    Susannee skrev 2008-10-29 09:55:19 följande:
    Nu behöver jag hjälp!Vad ska min blivande man ha på sig???Linnebyxor? Eller en beige kostym?
    ♥ Loke -06 & Lillebror v.34 ♥
  • Susannee

    Tack för bilden Meria!
    Tänkte också först på Linne men det blir väl så skrynkligt bara man tittar på det? Tänkte att man är varm och det förvärrar kanske det med?

    Nu har jag mailat bilder till Ns bror i Kina så de är på väg till skräddaren


    ♥Ludwig 061229 ♥ William -03 ♥ Josefin-94 ♥ Timmy -89 ♥
  • Carro

    Tog ett foto i förrgår på Sam bakifrån där det syns hur benig han är nu.. Ledsen
    ">2 år och väger 9,7 kilo.. inte mycket fett på kroppen  <img src= " />

    Fast jag måste visa ett foto på hans goa blå ögon med Flört
    men den fortsatte att dansa, trots den var fastklämd

    Susannee;
    En snygg linnekavaj och ett par snygga linnebyxor till tror jag hade varit skitsnyggt..
    Och ang. skrynkligt, det mesta är grymt billigt i thailand, även att lämna in kläder för tvätt och strykning, så var det problemet fixat (kostar ett par kronor typ) Flört

    Krodan;
    Det låter som att Athéna, Isak och Sam INTE ska ha ngn dejt på tu man hand iaf! Skrattande

    NinaKanin;
    Behöver du prata av dig innan OP så bara skriv, Sam har ju redan varit sövd en gång och ska snart sövas igen, så jag förstår din oro.. en stor kram till dig!!

    VIP;
    Det är bra att du inser att man inte kan plåga sig själv hur mycket som helst bara för att man ska amma!
    Flaskungar mår lika bra, trots allt som skrivs på fl, det är ju flera ungar i denna tråden bevis på Skrattande

  • Krodan

    Jag var på bvc idag och mätte kottarna, athena är nu 87 cm lång och väger 11,3 kg. Stora tjejjen normal längd och en kurva under på vikten. samma propotioner som angelina, men en kurva kortare Hur stora/små (för min är ju en bebis ) är era?

    Sen när vi satt där i väntrummet så var det en annan mamma som frågade hur dte var att ha så tätt mellan barnen, jag svarade att dte är offantligt kul men att dte har vart tungt. Hon frågade när man kom ur det och jag sa som det var att jag hamnade i en depression. Då sitter det en annan mamma där med en fem veckors bebis som sa att hon har två år mellan barnen och att dte var så perfekt och enkelt Och jag kände bara "jo men det är ju lätt att säga efter 5 veckor" Hon har säkert haft sin sambo hemma typ i 4 veckor och har det stora barnet heltid på dagis fortfarande... Jag vart iallafall sårad och ville säga att jag oxå tyckte attdte var ok första halvåret, men att jag sen var knäckt.

    Susanne: Jag hade oxå röstat för linne.

    Nina: Ja gud vad läskigt med sövning, jag tyckte dte var jätteläskigt att ge angelina lugnande när hon var liten. Fast hon snetände för att hon fick det för sent.

    VIP: Jag kan inte ge dig några tips, du verkar ju ha testat allt. Men hoppas du får hjälp på ammningcentrum Jag har hört at de ska vara toppenbra. har du testat så när ammningsnapp förresten?

  • Emeliee

    Susannee: Linne är ju snyggt och ledigt och så, sen är det ju kanske skrynkligt men kommer matcha din fina klänning bra.

    Carro: Vad smal han är . Jättefina ögon. Vilka mörkt blåa!! Milton har med blåa men har mer isblåa (ljusblå) som jag.

    Krodan: Min buffel väger 16,2 kilo och är lång men jag har inte riktigt koll på hur lång han är.... På dagisfotot ser han ut som 4 år gammal . Så neeeh, ingen bebis här längre.... Allt kan ju visst vara en dans på rosor i början (särskilt om pappan är hemma) det är ju mer sen (tror jag) som två-barnschocken kommer, när man är ensam och ska "ro runt" allt.

  • Krodan

    Carro: glömde säga om sam att han är ju supersöt. Jag tycke rinte tt han är jättesmal, han är fortfarande alldeles bebisgo i ansiktet och en riktig charmör

    Emeliee: Då är han nästan lika tung som angelina Hon är 106 cm och väger 17 kg Men hon har kläder för 5-6 åringar sa de i affären tycker att 110-116 inte kan vara för 6 åringar?

  • pelagonia

    Krodan = När vi var på bvc den på 21 månaders dagen så vägde han ca 12100 och är 88/89 lång. Han var svår att stå still under mättstickan.

    Carro = Tycker inte han är så benig. Viktors ryggrad kan man oxå se lite när han lutar sig fram. Men vilka fina BLÅA ögon han har.

    Annars lugnt..Sambon hämtar Viktor. Och snart skall jag förberedda middagen idag..Lax som farmor kom med igår så det blir potatis och romsås till..Rena fredagsmiddagen.

    Ha det bra !


    Viktor 070103 & Ärtan BF 090320
  • Medusan
    Carro

    Jag tycker faktiskt inte heller att han ser så benig ut. I den där vinklen hade Gabriel också sett ut sådär

    Vi har inte varit på BVC på evigheter men mäter och väger G hemma ibland och när vi gjorde det sist var han ca 86 cm lång och vägde 13,8 kg.
Svar på tråden Nodejas Babes och Bambinos