Inlägg från: Vilda Tiger |Visa alla inlägg
  • Vilda Tiger

    Augustibebisar 2008

    Varför fick jag sån konstig marginal nu då...? Jaja, rätt tjusigt.


    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger

    Mareld
    Oj, det var inte mycket sömn för fröken Julia på dagen igår! Lyckeli hade krackelerat, om det nu stavas så.

    Lana
    Glömde kommenterar bebisen. Vi håller tummarna! Vilken vecka föddes den i och varför?


    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger

    luzor
    Ja, nu har ni verkligen haft ert! Jag håller tummarna för att du inte ska få kopporna och att Myra inte har det heller.

    Mareld
    Lyckeli har som tur är inte svårt att somna, och gillar nog att få sova gott. MEN hon har svårt att komma till ro då det händer saker! På juldagen då vi var hos min släkt sov hon endast en stund i min famn under klapputdelningen. Hon vägrade ligga själv och sova. Men hos Marcus föräldrar går det bra att få henne att sova i deras säng. Där är vi ju så ofta ,så det känns hemma för henne.

    Inatt och idag har det dock  varit konstigt. Inatt vid fem vaknade hon, var ledsen och Marcus skulle gå upp med henne. Han la ner henne vid mig för att ta på sig kläder och då somnade hon på min arm och sov till halv tio! Och nu var jag nyss ute med henne. Hon brukar somna gott i vagnen men nu bara hon grät och grät. Flera ggr stannade jag vagnen och tog upp henne, lugnade henne i famnen och lade ner henne igen. Men då började hon gråta igen. Jag fick gå hem igen med henne på armen, och sedan har hon sovit i min famn en halvtimma. Jag skulle lägga ner henne att sova vidare i vaggan - då vaknade hon och  var tydligen färdigsoven. Jaja... Tänder på G, kankse?


    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger

    Men brukar väl säga att de kan dyka upp från fyra månaders ålder? Har hört det någonstans. Men de flesta får vänta tills de är sex eller sju, som Luzor säger.

    Kesso
    Ammar inte. Men tack för tipset ändå.

    MissH
    Här drägglas det för fullt med!


    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger

    Amelie
    MEN FY så hemskt!!! Usch, det är ju värsta mardrömmen för en förälder! PSD är hemskt och det finns ju sällan någon förklaring. Men gud... så tragiskt. Jag blir jätteledsen för deras skull.


    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger

    Amelie
    Men NU fattade jag att det var tvååringen som dog! :-O Lika fruktansvärt det!


    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger

    Linn
    Jag är precis likadan! Jätteblödig vad gäller barn som lider. Gråter av minsta lilla och har planer på att betala för ett fadderbarn till, utöver det vi har. Det uppmanar jag er andra att göra också! 200 kronor i månaden har i princip alla råd med.

    Carina
    Ja, självklart ska vi vara glada och se framåt nu! Men det är bra att ibland tänka på hur mkt man har att vara glad och tacksam över också.


    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger
    3 barns mamma84 skrev 2009-01-01 20:24:21 följande:
    Svar på #4655Fadderbarn det hade jag men inte längre men ska skaffa en Ja 200kr har alla råd med.Jag gav förut 500kr varje mån men tyckte att det var lite lite för mkt då man hade ebba bara.
    Ja, för en del känns ju 500 rejält... Men att ha ett fadderbarn är jättebra! Det tycker jag du ska se till att betala för med en gång.
    Älskade Lyckeli kom 080722
  • Vilda Tiger

    Pling och MissH
    Jag förstår känslan, även om jag själv aldrig räknar på hur mkt det jag får är värt. MEN i år förvarnade vi alla om att vi inte hade sån mkt pengar, så att de själva kunde välja om de ville ge oss något lite billigare eller skita i vad de fick av oss och köpa vad de ville. Känns bara lite dumt inför min vän, som vi gick en leksaksmus till Lyckeli från samt två skämtböcker till mig och Marcus. Hon fick ju bara en burk hemmagjort godis... Jaja, man borde släppa det där med att byta pengar med varandra. En gåva är en gåva oavsett värde, men det sitter hårt rotat, det där med skuldkänslor.

    KaOl
    Vårt fadderbarn bor i Uganda. Har precis som ni haft tankar på att bli världsfadder utöver det.


    Älskade Lyckeli kom 080722
Svar på tråden Augustibebisar 2008